Binaların çevresel etkilerinin enerji verimliliği ve karbon ayak izi açısından incelenmesi: Kırklareli örneği.
Investigation of energy efficiency and carbon footprint of environmental impacts of buildings: Kirklareli example
  1. Tez No: 536503
  2. Yazar: MERYEM ALTINÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA MIHLAYANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sanayi devrimi ile teknolojinin gelişmesi, hızlı nüfus artışı ve küreselleşme doğal kaynakların hızla tüketilmesine ve çevresel düzenin bozulmasına neden olmuştur. Yapı sektörü doğal kaynakların önemli bir bölümünü kullanmakta ve sera gazı salınımıyla doğal dengeyi bozmaktadır. Dünyada ve Türkiye'de tüketilen enerjinin büyük bir bölümü yapı üretiminde kullanılmaktadır. Yapıların çevresel etkileri çeşitli araçlarla denetlenebilmektedir. Bu araçlardan bazıları; yaşam döngüsü değerlendirmesi, yeşil bina sertifika sistemleri, karbon ayak izi ve eko etiket olarak sıralanabilir. Bu sistemlerden karbon ayak izi ürün yaşam döngüsündeki üretim, taşıma, kullanım, geri dönüştürme ve yok etme aşamalarında ortaya çıkan CO2 salınımının bir ölçüsüdür. Dünya'da karbon ayak izini oluşturan CO2 emisyonlarını yapı malzemeleri ile birlikte binalar %25, elektrik ve ısıtma %42 oranında etkilemektedir. Buna göre binaların karbon ayak izi üzerinde büyük bir etkisi olduğunu söylemek mümkündür. Bu çalışmada Kırklareli ilinden örnek olarak 6 farklı özellikle seçilen binaların yıllık enerji tüketimi, karbon ayak izi hesaplaması ve çevresel etkileri; Graphisoft Archicad Programı Eco Designer Star modülü ile analiz edilmektedir. Seçilen binalar yapım sistemi ve imar durum özelliklerine bağlı olarak karşılaştırılmaktadır. Binaların yalıtımsız durumları, mevcut durumlarının renovasyon ile iyileştirildiği düşünülerek yalıtımlı duruma getirilip ek olarak yenilenebilir enerji sistemlerinin binalara entegre edildiği durumları değerlendirilmektedir. Yapılan hesaplamalar sonucunda binaların yalıtımsız ve yalıtımlı duruma ek olarak yenilenebilir enerji sistemlerinin entegre edildiği durumda binaların yıllık birincil enerji tüketiminde, yıllık CO2 emisyonunda, enerji maliyetlerinde kullanılan kaynağa göre fosil kaynakta (doğalgaz) %45 ile %70, ikincil kaynakta (elektrik) %5 ile %21 oranında, yıllık toplam enerji tüketimleri değerlendirildiğinde ise %65 ile %35 oranında iyileşme sağlandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The industrial revolution with the development of technology, globalization, rapid population growth and rapid exhaustion of natural resources and environmental degradation has led to the order. The building sector uses a significant portion of natural resources and disrupts the natural equilibrium with greenhouse gas emissions. A large part of the energy consumed in the world and Turkey is used in the production structure. Interaction of the structures with the environment can be controlled by various means. Some of these tools; life cycle assessment, certification systems, carbon footprint, eco-labeling and environmental assessment systems. From these systems, the carbon footprint is a measure of the CO2 release that occurs at each stage of the product life cycle (production, transportation, use, recycling and destruction). CO2 emissions that make up the carbon footprint in the world are affected by building materials by 25%, electricity and heating by 42%. Accordingly, the carbon footprint of the building is that there is a huge impact. In this study, the energy consumption, carbon footprint calculation and environmental effects of the buildings selected from Kırklareli province as an example; Graphisoft Archicad Program was analyzed with Eco Designer Star module. Selected buildings are compared according to construction system and zoning situation properties characteristics. The uninsulated conditions of the buildings are considered to have been improved by the renovation of their current situation and the cases where the renewable energy systems are integrated into the buildings are evaluated. As a result, the buildings are integrated with the renewable energy systems in addition to the uninsulated and insulated condition, the annual primary energy consumption of buildings, annual CO2 emissions, energy resources by the source used in fossil sources (natural gas) 45% to 70%, secondary source (electricity) 5% When the total energy consumption is evaluated as 21%, it is seen that 65% and 35% improvement is achieved.