Tokat Merkez İlçe'de kaynak kullanımı destekleme fonundan yararlanan sığır besiciliği işletmelerinin ekonometrik analizi
  1. Tez No: 34350
  2. Yazar: MUSTAFA KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
50 ÖZET ; Tokat - Merkez ilçede Kaynak Kullanımı Destekleme Fo nundan yararlanarak kurulan sığır besiciliği isletmelerinin ekonometrik analizi yapılan bu çalışmada; -fon uygulaması ve kesime aktarılan kaynağın kullanım durumu ile işletmelerde ki girdi-çıktı ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın temel materyalini; tabakalı tesadü-fi ör nekleme yöntemi ile belirlenen 75 sığır besiciliği isletme sinden sağlanan veriler oluşturmuştur. İncelenen isletmelerin 7. 38' inde hiç besicilik yapıl madığı, kapasite kullanımının isletmeler genelinde V. 40,00 olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırma yöresinde seker pancarı yas posalarının önemli bir yem kaynağı olduğu ve besicili ğin bu yeme dayandığı belirlenmiştir. Ayrıca sığır besiciliğinin -fonksiyonel analizi yapıl mıştır, üretim -fonksiyonu tahmin edilmiş, ve üretim -faktör lerinin marjinal analizleri yapılarak, -faktörlerinin üretim miktarı üzerindeki etkinlikleri araştırılmıştır. üretim -fonksiyonun tahmininde Cobb - Douglas tipi -fonksiyon kulla nılmıştır, üretim miktarı üzerinde yem miktarı, besi süresi ve ilk ağırlığının önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Fonksiyonel analizde ayrıca yem türleri için ayrı bir üretim -fonksiyonu tahmin edilmiştir. Buna göre üretimde en etkili olan yemlerin; seker pancarı yas posası ve arpa ol duğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Tokat, it has been made the economic analysis of li vestock -farms -financed by the Use o-f Source Support Funds. In the study, there hawe been two goals. One is to investi gate how the source got -from USSF is used. The other one is to determine the relationship between input and output in the -farms. The chie-f materyal in the research is the data got from 75 livestock -farms determined by using the method of strafied random sampling. It has been that 38,0 percentage of the total livestock farms has not been involved in the livestock production. The use of capacity has been found 40,0 percentage in the farms. In the research Sirsa^ it has been determined that the remaining of sugar beet used in the farms has a great importance of the feed. Besides, it is done the functional analysis of the feeding livestock and by computing marjinal analysis, it has been searched how production factors is effective on the amount of produc tion. Cobb-Douglas is the type production function used to forecast. In addition, in the functional analysis, production function is forecasted for the kind of feed. Hence, what is found is that the most effective feed is the remaining of the sugar beet and barley.