Konya-Altınekin İlçesi sulama kooparatiflerinde sulama işletmeciliğinin problemleri ve çözüm yolları üzerine bir araştırma
A Research on the problems and their solutions at the irrigation cooperatives in Konya-Altınekin town
- Tez No: 34358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi KONYA ALTINEKİN ÎLÇESÎ SULAMA KOOPERATİFLERİNDE SULAMA İŞLETMECİLİĞİNİN PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Nazım YILMAZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ŞİMŞEK 1994, Sayfa : 53 Jüri : Prof. Dr. Mehmet KARA Doç. Dr. Zeki ERÖZEL Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ŞİMŞEK Bu araştırmanın amacı; Konya- Altmekin ilçesinde bulunan sulama kooperatif lerinin işletilmesinde meydana gelen problemleri tesbit etmek ve bunlara çözüm yollan getirmektir. Araştırma bölgede bulunan 10 sulama işletmesinde yapılmıştır. Araştırma sonucunda sulama işletmelerinde; yönetim, işletme ve bakım, iş or ganizasyonu, eğitim ve yayım, kurumsal ve ekonomik problemler tesbit edilmiştir. Bu problemlerin giderilmesine yönelik bazı çözüm yollan önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER Sulama kooperatifleri, ana sözleşme, developman, arazi parçalılığı, toplulaştırma, fizibilite.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE PROBLEMS AND THEIR SOLUTIONS AT THE IRRIGATION COOPERATIVES IN KONYA-ALTINEKlN TOWN Nazım YILMAZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Buildings and Irrigation Supervisor : Assist. Prof. Hüseyin ŞİMŞEK 1994, Page : 53 Jury : Prof. Dr. Mehmet KARA AssocProf. Zeki ERÖZEL Assist. Prof. Hüseyin ŞİMŞEK The aim of this research is to determine the problems faced at the working of the irrigations cooperatives in Konya- Altinekin Town and to produce the solutions to these problems. The research was done at 10 irrigation workings. As a result of the research, the problems of management, working and maintenance, organization, education and extension and institutional and economical problems were found at the irrigation workings. The some solution ways were suggested for solving this problems. KEY WORDS : Irrigation cooperatives, main contract, development, patched land, land consolidation, feasibilty.