Konya ekolojik şartlarında bazı aspir çeşitlerinde verim unsurlarının tespiti
Investigation on yield and yield components of some sofflower cultivars under Konya ecological conditions
  1. Tez No: 34359
  2. Yazar: ÖZDEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN ÖZKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi KONYA EKOLOJİK ŞARTLARINDA BAZI ASPİR (Carthamus tinctorius L) ÇEŞİTLERİNDE VERİM VE VERİM UNSURLARININ TESBİTİ Özden ÖHÜRK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. İhsan ÖZKAYNAK 1994, Sayfa: 69 Jüri : Prof. Dr. İhsan ÖZKAYNAK : Prof.Dr. Abdülkadir AKÇİN : Doç. Dr. Fikret AKINERDEM 1993 yılı Mart-Ağustos aylarında Konya Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüsü deneme tarlasında, kıraç şartlarda yürütülen bu araştırma, bazı aspir çeşitlerinde verim ve verim unsurlarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma,“Tesadüf Blokları”deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak kurulmuştur. Materyal olarak“Yenice”,“Dinçer”,“5-154-2”,“Oleicleed”çeşitleri,“Ekiz 10”çeşit adayı ve“populasyon”olmak üzere 6 aspir numunesi kullanılmıştır. Araştırma konuları olarak, bitki boyu, bitki başına yan dal sayısı, bitki başına tabla sayısı, bitki başına tohum verimi, tablada tohum sayısı, dekara tohum verimi, bin tohum ağırlığı, kabuk oranı, içte yağ oranı, kabuklu yağ oranı, yağ verimi ve sap verimi alınmıştır. Ekim, 17.3.1993 tarihinde yapılmıştır. Hasat, çeşitlerde 19.8.1993,“Yenice”çeşidinde 29.8.1993 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda çeşitlerin ortalaması olarak: Bitki boyu 91.54-119.36 cm, bitki başına yan dal sayısı 7.06-8.42 adet, bitki başına tabla sayısı 13.39-19.76 adet, bitki başına tohum verimi 12.23-19.16 g, tablada tohum sayısı 23.54-29.51 adet ve dekara tohum verimi 147.12-208.60 kg arasında bulunmuştur. Araştırmada, bin tohum ağırlığının 29.77-41.74 g, kabuk oranının %41. 32-49.61, içte yağ oranının%51. 69-61.06, kabuklu yağ oranının %26.05-35.28, yağ veriminin 43.53-71.74 kg/da, sap veriminin de 510.42-733.33 kg/da arasında değiştiği tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Aspir, Carthamus tinctorius L, bitki boyu, yan dal sayısı, tabla sayısı, tablada tohum sayısı, tohum verimi, bin tohum ağırlığı, kabuk oranı, içte yağ oranı, kabuklu yağ oranı, yağ verimi, sap verimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION ON YIELD AND YIELD COMPONENTS OF SOME SAFFLOWER (Carthamus tinctorius L.) CULTIVARS UNDER KONYA ECOLOGICAL CONDITIONS Özden ÖHÜRK Selçuk University Graduate School of Naturel and Applied Science Department of Agronomy Supervisor : Prof.Dr. İhsan ÖZKAYNAK 1994, Page: 69 Jury : Prof.Dr. İhsan ÖZKAYNAK : Prof.Dr. AbdülkadirAKÇİN : Doç. Dr. Fikret AKINERDEM This research was carried out at Konya Rural Affairs Research Institute in 19Ş3 between March-August growing season under arid conditions to determine yield and yield components of some safflower cultivars. This study was arranged in the“randomized bloks”design with four replications. Totally 6 safflower samples“Yenice”,“Dinger”,“5-154-2”,“Oleicleed”cultivars,“Ekiz 10”cultivar candidate and a“population”were used as the experimental materials. Plant height, number of secondary branches per plant, number of heads per plant, yield of seed per plant, number of seed per head, seed yield per decar, thousand seed weight, hull ratio and oil ratio of hulled seed, oil ratio of seed, oil yield and stem yield were used as experimental subjects. Sowing and harvesting were made 17 March and 19 August 1993, respectively, but“Yenice”was harvested 29 August 1993. The results of the research mean from cultivars were as follows: Plant height 91.54-119.36 cm, number of secondary branches per plant 7.06-8.42, number of heads per plant 13.39-19.76, yield of seed per plant 12.23-19.16 g, number of seed per head 23.54-29.51, seed yield per da 147.12-208.60 kg. It was found that thousand seed weight, hull ratio, oil ratio of hulled seed, oil ratio of seed, oil yield Hithousand seed weight, hull ratio, oil ratio of hulled seed, oil ratio of seed, oil yield and stem yield ranged from 29.77-41.74 g, %41. 32-49.61, %51. 69-61. 06, %26.05- 35.28, 43.53-71.74 kg/da, 510.42-733.33 kg/da, respectively. KEY WORDS: Saff lower, Carthamus tinctorius L, plant height, number of secondary branches, number of heads, seed yield per plant, number of seed per head, seed yield, thousand seed weight, hull ratio, oil ratio of hulled seed, oil ratio of seed, oil yield, stem yield. iv