Farklı seviyelerde arpa ve yulaf ihtiva eden bıldırcın (coturnıx,coturnıx japonıca) rasyonlarına enzim ilavesinin bıldırcınlarda performans ve bazı karkas karakterlerine etkisi
  1. Tez No: 34360
  2. Yazar: GÜLHAN COÇKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ABSTRAKT Yüksek Lisans Tezi FARKLI SEVİYELERDE ARPA VE YULAF İHTİVA EDEN BILDIRCIN (Coturnix Coturnix Japonica) RAS YONLARINA ENZİM İLAVESİNİN BILDIRCINLARDA PERFORMANS VE BAZI KARKAS KARAKTERLERİNE ETKİSİ Gülhan COŞKUN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Oktay YAZGAN 1994, Sayfa: 68 Jüri: Prof Dr. Oktay YAZGAN Doç.Dr. Ramazan YETİŞİR Yrd.Doç.Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Bu çalışma enzimsiz veya enzimle desteklenmiş farklı seviyelerde arpa ve yulaf ihtiva eden rasyonların, Japon bıldırcınlarının performans ve bazı karkas özelliklerine etkisini tesbit etmek amacıyla yapılmıştır. Denemede % 50 mısır ihtiva eden kontrol rasyonunda (İA) mısırın % 60, 45 ve 30'u yerine sırasıyla yulaf (2A, 3A, 4A) ve arpa (5A, 6A, 7A) ikame edilmiş ve bütün grupların rasyonlarına % 0. 1 seviyesinde Avizyme Sx katılmıştır. Enzim ihtiva eden rasyonlar B harfi ile gösterilmiştir. Muamelelerin bıldırcınların performans kriterlerine etkisi önemli bulunmuştur. Denemenin 36.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF ENZYME ADDITION ON PERFORMANCE AND SOME CARCASS CHARECTERISTICS OF JAPANESE QUAIL (Coturnix coturnix Japonica) FED WITH RATIONS CONTAINING DDJFERENT LEVELS OF BARLEY AND OATS Gülhan COŞKUN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Scinence Supervisor: Prof. Dr. Oktay YAZGAN 1994, Page: 68 Jury: Prof. Dr. Oktay YAZGAN Doç.Dr. Ramazan YETİŞİR Yrd.Doç.Dr. Yılmaz BAHTİYARCA An experiment with growing Japanese Quail was carried out to determine of the effect of diets containing different levels oat or barley with or without supplementary enzyme on the performance and some carcass charecteristics. In the experiment 60, 45, 30 % of corn in the control ration (IA) has corn 50 % were replaced with out (2A, 3A, 4A) or barley (5A, 6A, 7A) respectively. All the ration were added Avizym Sx (% 0.1) and all groups with enzyme were represent with B letter (total 14 rations). The treatments were effected the performance characteristics.