Tekstil artıklarının kağıt kuşelemesinde değerlendirilmesi
Texti̇le waste evaluate at coati̇ng paper
- Tez No: 343592
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KARADEMİR, PROF. DR. AHMET TUTUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada tekstil fabrikalarından temin edilen klima tozları ilk etapta ağartma işlemine tabi tutulmuştur. Ağartma işleminde klorit, pişirme ve klorit+ ultrasonik yöntemler denenmiştir. Ağartma işleminden sonra elde edilen klima tozu hamurlarından 100 gr/m2 olacak şekilde el kağıtları yapılmıştır. Bu kağıtların beyazlık derecesine bakılmıştır. En iyi beyazlık değerini sağlayan (klorit yöntemi ile elde edilen) hamurlar 0, 15, 30, 60 ve 120 dakika süreyle hidroliz işlemine tabi tutulmuştur. Optimum olarak 60 dakika hidroliz süresi kabul edilmiştir. Dolgu olarak kullanılan kalsiyum karbonatın optimum değeri; % 30'luk CaCO3 süspansiyondan 40 gram alındığında elde edilmiştir. En son aşamada pişmiş nişastadan 5'er ve 10'ar gram alınarak 40 gramlık CaCO3 e eklenmiştir. Daha sonra elde ettiğimiz bu karışımlar % 5, % 10, % 20, ve % 30'luk mikro kristal selüloz ile harmanlanıp flutin kağıtlara kuşeleme işlemi uygulanmıştır. Son olarak kuşelenmiş olan fluting kâğıtlara çeşitli testler yapılmıştır. Ayrıca klima tozunun kimyasal içeriği de test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this study, which are provided in a textile factory air conditioning dusts is first was subjected to bleaching. In the bleaching process have been tried cholorite, cooking and chlorite+ ultrasonic methods. After bleaching the pulp obtained from the air dust were made to be 100 gr/m2 handsheets. This papers were measured whiteness values. Providing the best whiteness values of pulp (obtained by chlorite method) were subjected to hidrolysis 0, 15, 30, 60 and 120 minutes. As optimally was adopted the hidrolysis time of 60 minutes. The optimum value of the calcium carbonate used as filler was optained from % 30 CaCO3 suspension by taking 40 g. At the last stage, taken 5 and 10 grams of cooked starch was added 40 grams of CaCO3. We achieved these mixtures was applied of the flutin papers coating process with blended % 5, % 10, % 20 and % 30 of microcrystalline cellulose. At last coated papers were made some tests. Additionally air conditioning dusts of the chemical content was tested.