Atıksularda farklı konsantrasyonlarda bulunan kafeinin ozonlama yöntemiyle giderimi
The effect of ozonation on different caffeine concentrations in domestic wastewaters
- Tez No: 343598
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ÇINAR, YRD. DOÇ. DR. KEVSER CIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yeryüzünde bulunan su kaynakları insan faaliyetleri sonucu sürekli kirletilmekte olup bu kaynakların kullanılabilirliği gün geçtikçe azalmaktadır. Nehirlerden ve yeraltı sularından su çekilmesi, kentsel ve tarımsal kaynaklı akışlar, arıtılmış veya arıtılmamış atıksuların deşarjı su kaynaklarının azalmasına ve su kalitesinin bozulmasına neden olmaktadır. Son yıllarda su kalitesini bozan atıksuların içeriğinde ve çevresel ortamda ilaç atıkları ve onların türevlerine sıkça rastlanmaktadır. Bu maddeler sucul çevreye, hastane atıksuları, evsel ve endüstriyel atıksular ile taşınmaktadır. Çevresel ortamda yer alan bu maddeler içerisinde kafein önemli bir yer oluşturmaktadır. Canlılar tarafından alınan kafeinin tamamı metabolizmadan dışarı atılamamaktadır. Kafein ve onun metabolitleri atıksu arıtma tesislerine kanalizasyon sistemi ile ulaşabilmektedir. Atıksu arıtma tesisinde konvansiyonel yöntemlerle yeteri kadar arıtılamayan kafein alıcı ortama deşarj edilmektedir. Dolayısıyla yeraltı ve içme sularına da karışabilmektedir. Bu nedenle konvansiyonel arıtma yöntemleriyle giderilemeyen kafein için ileri arıtma yöntemlerinin uygulanması iyi bir alternatif oluşturmaktadır.Bu çalışmada biyolojik olarak arıtılmış evsel atıksularda farklı konsantrasyonlarda bulunan kafeinin ileri arıtma yöntemlerinden biri olan ozonlama metodu kullanılarak giderim miktarı belirlenmiştir. Kafein miktarlarını ölçmek için yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (High Pressure Liquid Chromatography-HPLC) kullanılarak giderim miktarları hesaplanmıştır. Sonuçta optimum ozonlama süresinde optimum kafein giderimi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Water resources on the earth is constantly polluted by human activities and the availability of these resources are decreased day by day. Drainage of water from rivers and groundwater, streams of urban and agricultural sources, discharge of treated or untreated wastewater is caused to exhaustion and deterioration of the quality of water resources. In recent years, pharmaceutical waste and their derivatives are frequently seen the content of wastewater and the environment. These substances are carried to the aquatic environment with hospital wastewater, municipal and industrial wastewater. Caffeine in which from these substances found in environmental setting is important. The entire of caffeine taken by all living organisms is not discarded from metabolism. Caffeine and its metabolites can reach by sewage system to wastewater treatment plants. Caffeine which treated little in conventional wastewater treatment plant is discharged into the receiving environment. Accordingly, it may confused to groundwater and drinking water. Therefore, advanced treatment methods are good alternative for caffeine in which not removed by conventional treatment methods.In this study, caffeine is determined, found in different concentrations in municipal wastewater treated biologically, removal used ozonization one of the advanced treatment method. High presurre liquid chromatography (HPLC) for measuring the amount of caffeine was calculated the percentage removals. In conclusion, the removal of caffeine optimal has been found ozonation optimal time.