Güllük körfezi kıyısal alanlarında su ve sediment kalitesinin mevsimsel izlenmesi
Seasonal investigation of water and sediment quality in the coastal areas of Gulluk gulf
  1. Tez No: 343613
  2. Yazar: VOLKAN KALEMCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET DEMİRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma Ege Denizi'nin güneydoğusunda bulunan Güllük Körfezinde Mart-Aralık 2013 tarihleri arasında yapılmıştır. Mevsimsel periyotlarla 20 noktadan su ve 4 noktadan sediment örnekleri alındı. Bu örneklerde fizikokimyasal ve kimyasal parametreler ölçülmüştür. Buna göre alınan deniz suyu örneklerinde, pH 7,42-9,05; sıcaklık 11-28,7 oC; iletkenlik 43,03-61,2 mS/cm; % oksijen doygunluğu 82,5-165,5; amonyum azotu (NH4+-N) 0,013-0,044 mg/L; nitrit azotu (NO2--N) 0,005-0,013 mg/L; nitrat azotu (NO3--N) 0,001-0,027 mg/L; toplam fosfor 0,001-0,078 mg/L; askıda katı madde 2-53 mg/L ve klorofil-a değerlerinin 0,767-7,390 mg/L değerleri arasında değişim göstermektedir. Sonuçlar istatistiki analiz metotları ile değerlendirilmiştir. Buna göre istatistiksel analiz sonuçları, tüm parametreler ile mevsimler arasında istatistiki anlamda bir farklılık olduğunu göstermektedir (p0,05). Ayrıca hesaplama yöntemi ile N/P ve TRIX indeksi hesaplanmıştır. N/P oranları 0,33-29,4 arasında, TRIX indekslerinin ise 3,63-6,16 arasında değiştiği belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre Güllük Körfezi kıyısal alanlarında ötrofikasyon riskinin yüksek olduğu ve ötrofikasyonun azot tarafından kontrol edildiği tespit edilmiştir. Sediment örneklerinde, karbonat (CaCO3) %24,98-%11,93; organik karbon %3,99-%2,76; organik madde %3,83-%1,27 değerleri arasında değişim göstermektedir. Analizler sonucunda, sediment yapılarında yıl boyunca bir farklılığın olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Gulluk Gulf where located in the southeast of Aegan Sea between March and December 2013. Water samples were taken seasonally from 20 sites and sediment samples were taken from 4 sites in March and December 2013. Chemical and physical measurements were done in this samples. The result of measurements are of follows: pH 7.42-9.05; temperature 11,0-28.7 °C; conductivity 43.03-61.2 mS/cm, percent oxygen saturation 82.5-165.5%, ammonium nitrogen (NH4+-N) 0.013-0.044 mg/L; nitrite nitrogen (NO2-- N) 0.005-0.013 mg/L, nitrate nitrogen (NO3--N) 0.001-0.027 mg/L, total phosphorus 0.001-0.078 mg/L; suspended solids 2-53 mg/L and chlorophyll-a 0.767-7.390 mg/L. Results were evaluated by statistical analysis methods. Accordingly, the statistical analysis results, with all parameters differ between seasons indicate statistical sense (p0,05). In addition, N / P and TRIX index was calculated with the calculation method. The result of measurements are of follows: N/P 0,33-29,4 and TRIX index 3,63-6,16. According to these results Gulluk Gulf coastal areas has been found to have a high risk of eutrophication and nitrogen has been found to be controlled by eutrophication. In sediment samples, carbonate (CaCO3) 24.98% - 11.93%; organic carbon 3.99% - 2.76%, organic matter 3.83% - 1.27% of the value have been changed. As a result of analysis, throughout the year in sedimentary structures showed that there was no difference.