Güllük körfezi'nin (Ege Denizi) kültür edilebilir heterotrofik bakteri çeşitliliği, kompozisyonu ve bolluğunun araştırılması
Investigation of diversity, composition and abundance of culturable heterotrophic bacteria of Güllük bay (Aegean Sea)
- Tez No: 363933
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN ALTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Mikrobiyoloji, Biology, Marine Science, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Güllük Körfezi ekosistemi evsel ve endüstriyel girdilerin yanında turizme bağlı insan aktiviteleri ve hayvancılık gibi farklı çevresel faktörlerin etkisi altındadır. Bölgede kirlilik kaynaklarının etkisi ile deniz ekosistemindeki mikro değişimleri anlayarak önlemler geliştirilmesini sağlayacak bakteriyel aktivite, bakteriyel dirençlilik ve bakteriyel çeşitlilik konusunda daha önce yapılmış çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada Güllük Körfezi'nde kültür edilebilir heterotrofik aerobik bakteri çeşitliliğini, bakteriyel aktivite düzeyini, antibiyotiklere dirençli bakteri frekansını ve kirlilik indikatörü bakterileri araştırarak bölge ekosistemini bakteriyolojik olarak tanımlamak amaçlanmıştır. Mayıs 2012- Şubat 2013 tarihleri arasında Güllük Körfezi'nde seçilen 14 istasyonda Mayıs-Ağustos ayları arasında aylık, diğer zamanlarda mevsimlik olarak deniz suyu ve sediment örneklemeleri yapılmıştır. Deniz suyu örnekleri su kolonu boyunca yüzey (0-30 cm), dip ve orta derinliklerden alınmıştır. Kültür edilebilir heterotrofik aerobik bakteri düzeyi testlerinde Marine Agar'a yayma ekim metodu kullanılmıştır. Bakteri izolatları otomatik VITEK 2 Compact 30 mikro tanımlama cihazı kullanılarak tanımlanmıştır. Bakteriyel metabolik aktivite testleri modifiye boyama tekniği ile epifloresans mikroskop kullanılarak belirlenmiştir. Antibiyotik dirençlilik testlerinde disk düfizyon tekniği kullanılmıştır. İndikatör bakteri düzeyleri membran filtrasyon tekniği ile belirlenmiş, değişken çevresel parametreler multiparametre (YSI Prob) ile yerinde ölçülmüştür. Sonuç olarak deniz suyu örneklerinden 49'u Gama Protobacteria, % 28'i Alfa Protobacteria, % 10'u Bacili, % 9'u Flavobacteria ve % 4'ü Actinobacteria sınıflarına ait bölgede daha önce rapor edilmemiş yeni kayıt 34 bakteri türü izole edilmiştir. İzolatların enzim reaksiyonları bölgede karbonhidrat metabolizması ile ilgili enzimleri üretme yeteneğinde olan bakterilerin çoğunlukta olduğunu göstermiştir. İndikatör bakteri düzeyleri Güllük Körfezinin özellikle yaz aylarında karasal kaynaklı kirlilik aldığını Sarıçay Deresi ve Güllük Limanının körfezi kirleten en önemli noktalar olduğunu göstermiştir. Deniz suyundan izole edilen bakterilerin % 44 – 98'i, sedimentten izole edilen bakterilerin %100'ünün antibiyotiklere dirençli bulunması bölgede faydasız antibiyotik kullanımı olduğunu göstermiştir. Elde edilen bakteri kompozisyonu ve heterotrofik aktivite düzeyleri Güllük Körfezi kirlilik kaynaklarının ivedilikle kontrol altına alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The ecosystem of Güllük Bay is under the influences of pollution due to the fact that human activities with respect to tourism, animal husbandry, domestic and industrial inputs. The study related to bacterial diversity, activity and sensitivity to build up the precautions by understanding micro-changes within the effect of pollution resources have not been reported for this area. In this study with an aim to identify the ecosystem of the study region at micro level, occurrence of the culturable heterotrophic aerobic bacteria and diversity, frequency of antibiotic resistant bacteria and the level of indicator bacteria were investigated. The samples of sediment and sea water were taken monthly in spring and summer rest of the year they were taken seasonally from 14 stations of the Güllük Bay in the period May 2012 - February 2013. The water samples were taken through water column from surface (0-30 cm), mid and deep point. The spread plate technique was used in the tests of culturable heterotrophic aerobic bacteria. Bacterial isolates were identified using VITEK 2 Compact micro identifying system. Bacterial metabolic activity tests were carried out using modified staining technique within epifluorescense microscope. Disc diffusion technique was used in the antibiotic resistivity tests. The levels of indicator bacteria were determined using membrane filtration system. Variable environmental parameters were monitored in situ using a multiparameter (YSI Probe) In conclusion, thirty-four bacteria species, belonging to 5 classes (49% Gamma Protobacteria, 28% Alpha Protobacteria, 10% Bacili, 9% Flavobacteria and 4% Actinobacteria) were recorded in this study as the first records for the Güllük Bay. The isolates which have carbon hydrate enzyme reaction were detected to be the most abundant bacteria in the sea water. The recorded indicator bacteria levels showed that Güllük Bay under the influences of the terrestrial pollution sources due to the fact that Sarıçay Stream and Gulluk Harbour. The bacteria which were isolated from sea water (44% – 98%) and sediment (100%) were found resistant to tested antibiotics. The results related to bacterial composition and heterotrophic activity showed that Güllük Bay pollution sources should be taken under control immediately.