İskenderun Körfezi'nin Yumurtalık, Toros Gübre arasındaki kıyı bölgesinde fitoplankton dağılımı, yoğunluğu ve bunların zamana bağlı değişimleri
- Tez No: 65326
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN SARIHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
lit öz Araştırma, 1994-95 yıllan arasında, Doğu Akdeniz'de yeralan İskenderun körfezinin kuzey kesiminde belirlenen 7 istasyonda gerçekleştirilmiştir. Bölgedeki fitoplankton türlerinin nitel ve nicel dağılımları, bu dağılımı etkileyen çevresel aktörler, türler ve fizikokimyasal parametreler arasındaki ilişkiler ve bunların zamana bağlı değişimi incelenmiştir. örnekleme, herbir istasyonda farklı derinliklerinden, ilkbahar aylan hariç, aylık olarak yapılmıştır, ilkbahar aylarında ise, 15'er günlük peryodlarla örnekleme yapılmıştır. Fitoplankton örnekleri, nitel ve nicel analizler için ayn ayn alınmıştır. Aynca, suda bazı fiziksel ve kimyasal parametrelerin ölçümü ile besleyici element ve klorofil a analizleri de yapılmıştır. Çalışma sonunda, Cyanophyceae, Dinophyceae, Prymnesiophyceae Dictyochophyceae ve Bacillariophyceae olmak üzere 5 alg grubu belirlenmiştir. Bacillariophyceae üyeleri, diğer gruplardan türce ve yoğunlukça daha zengin bulunmuştur. Bunu, Dinophyceae türleri izlemiştir. Cyanophyceae, Dictyochophyceae ve Prymnesiophyceae gruplan ise, birer tür ile temsil edilmiştir. Kıyısal istasyonlarda saptanan hücre yoğunluğu ve besleyici element miktarları, körfezin orta kesimlerindeki istasyonlardan genellikle daha yüksek çıkmıştır. Kıyısal istasyonlardaki fitoplankton yoğunluğu, besleyici element miktarları ve klorofil düzeyinin, ılıman bölgelerde beklenen artış dönemleri dışında, bazı dönemlerde de aşın araş gösterdiği belirlenmiştir. Besleyici elementlerden fosfat, nitrat ve reaktif silikatın yıl içinde sırasıyla 0.04-2.52ug at/l, 0.28-3. 97ug at/I ve 0.46-5.04 ug at/l arasında değiştiği saptanmıştır. Anahtar kelimeler : Doğu Akdeniz, İskenderun Körfezi, Fitoplankton, Klorofil-a, Besleyici elementler
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The study was carried out at 7 stations in the northern part of İskenderun Bay in Eastern Mediterranean in the period of 1994-1995. The quantitative and qualitative distribution of phytoplankton, the environmental effects on this distribution, the relations between the species and physicochemical parameters and the changes in specifications in time were investigated. At each station, the monthly sampling was done from different water depths. In spring, the sampling was performed every 15 days. Phytoplankton samples were taken separately for quantitative and qualitative analyses. In addition, the measurements of some physical and chemical parameters and the analysis of nutrients and chlorophyll-a were carried out. At the end of the study, 5 algae groups, Cyanophyceae, Dinophyceae, Prymnesiophyceae, Dictyochophyceae and Bacillariophyceae were determined. Bacillariophyceae was found richer than other groups in terms of abundance and species number and followed by Dinophyceae. Cyanophyceae, Prymnesiophyceae and Dictyochophyceae were represented by only one species. In general, the abundance of phytoplankton and values of nutrients were found higher at coastal stations than the other stations. At coastal stations, values of nutrients and the level of chlorophyll-a were found very high in some periods in addition to expected time periods for temperate regions. The concentration of phosphate, nitrate and silicate during the research period ranged between 0.04-2.52ug at/1, 0.28-3.97ug at/1 and 0.46-5.04 ug at/1 respectively. Keywords : Eastern Mediterranean, İskenderun Bay, Phytoplankton, Chlorophyll-a, Nutrients