Aktif karbon üzerine TİO2 yüklenerek aktif materyal (TİO2/AC) üretimi, kimyasal ve fotokatalitik oksidasyonla tekstil atık suyunun dekolrizasyonu
Production of active material (TİO2/AC) by loading TİO2 on activated carbon, decoloration of textile waste water by chemical and fotocatalytic oxidation
  1. Tez No: 343616
  2. Yazar: OLGU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sunulan çalışmada, önemli oranda toksik madde içeren tekstil atık suyunun, ileri oksidasyon tekniklerinden birisi olan fotokatalitik oksidasyon yöntemi kullanılarak arıtılması amaçlandı. Bu işlemler için öncelikle TiO2 ve aktif karbon (AC) bir arada kullanılarak TİO2/AC katalizörü, sonrasında ise bu katalizöre W2O5 ve V2O5 yüklenerek W2O5/TİO2/AC ve V2O5/TİO2/AC katalizörleri sentezlendi. Elde edilen katalizörler kullanılarak, süspansyonun pH? sı, sıcaklık, katalizör miktarı, ozon miktarı, başlangıç konsantrasyonuna bağlı olarak atık suda renk ve COD değerlerinde meydana gelen değişimler incelendi. Ayrıca, hazırlanan materyallere ait SEM, TEM gibi karakterizasyon çalışmaları yapıldı. Her iki katalizör kullanılarak yapılan deneysel işlemlerde sıcaklık etkisi incelendiğinde her iki katalizör ile %99 renk giderimi gerçekleşirken COD gideriminin %98 oranında W2O5/TİO2/AC katalizörü ile daha fazla olduğu görüldü. Konsantrasyon etkisi incelendiğinde ise yine W2O5/TİO2/AC katalizörü ile gerek renk gerekse COD giderimlerinin daha yüksek olduğu tespit edildi. Ayrıca pH etkisi incelendiğinde ise en iyi renk giderimi V2O5/TİO2/AC katalizörünün pH= 5.0 `da, W2O5/TİO2/AC katalizörünün ise pH=9.0 `da en iyi sonucu verdiği gözlenmiştir. COD giderimleri açısından durum değerlendirildiğinde ise V2O5/TİO2/AC katalizörü kullanıldığında pH arttıkça giderim oranının düştüğü buna karşın ise W2O5/TİO2/AC katalizörü için düşük pH ve ve yüksek pH? ta verimin daha yüksek olduğu gözlenmiştir.Çalışma sonucunda W2O5/TİO2/AC katalizörünün katalitik etkisinin genel olarak daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, purification of textile waste water which includes considerably toxic substance is aimed by using method of fotocatalytic oxidation which is the one of advanced oxidation techniques . For this process primarily catalayst of TiO2/AC is synthesised by using TiO2 and AC together. Then catalaysts of W2O5/ TiO2/AC and V2O5/ TiO2/AC are synthesised by loading W2O5 and V2O5 in obtained catalayst. Bu using obtained catalaysts, pH of solution, temperature, proportion of catalayst and ozone, alterations of colour and COD rates in waste water depending initial concenration are analysed. Addition characterization studies like SEM, TEM are performed belonging to prepared materials . In Experimental operations by using both catalaysts when temperature effect is analysed with both catalaysts %99 equivalent colour elimination is occured. Elimination of COD is more higher at the rate of %98 with catalayst of W2O5/ TiO2/AC. When concenration effect is analysed with catalayst of W2O5/ TiO2/AC, higher eliminations either colour or cod are determined too. Addition when PH effect is analysed, best colur elimination of V2O5/ TiO2/AC at pH=5.0, as for catalayst of W2O5/ TiO2/AC at pH=9.0 are monitered to occur best solution. When the sitution is evaluated in terms of elimination of COD, when V2O5/ TiO2/AC is used as PH is increased, elimination rate is decreased in spite of this, yield is higher for W2O5/ TiO2/AC catalayst at low and high pH rates are monitered.Obtained findings from study show that generally cataliytic effect of catalayst of W2O5/ TiO2/AC is higher.