Protokatekuik asitin hücre proliferasyonu ve apoptoz üzerindeki etkilerinin memeli hücre kültür yöntemiyle in vitro belirlenmesi
Determination of proliferative and apoptotic effects of protocatechuic acid with mammalian cell culture method in vitro
  1. Tez No: 343640
  2. Yazar: EMİNE İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PINAR ÖZTOPCU VATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, insan (T98G) ve sıçan glioma (C6) hücreleri üzerindeki protokatekuik asitin farklı dozlarının (0,5; 0,75; 1; 1,5; 2; 2,5; 3 ve 3,5 mM) hücre morfolojisi, çoğalması ve apoptotik-nekrotik etkileri zamana bağlı olarak incelenmiştir. Protokatekuik asitin hücre çoğalması üzerindeki etkileri 3-(4,5-Dimetiltriazol-2-il)-2,5 difeniltetrazolium bromid (MTT) ve nötral kırmızısı (NR) yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Protokatekuik asitin, T98G hücrelerinde, hem hücre morfolojisi hem de çoğalması üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). C6 hücrelerinde ise 24 saatte 2 mM, 48 saatte ise 1,5 mM dozundan itibaren hücre morfolojisi üzerinde değişikliklere neden olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, cell morphology, cell proliferation, apoptotic and necrotic effects of different doses of protocatechuic acid (0.5; 0.75; 1; 1.5; 2; 2.5; 3; 3.5 mM) on human (T98G) and rat glioma (C6) cells time dependent manner are investigated. The effects of protocatechuic acid on cell proliferation are evaluated with 3 - (4,5-Dimetiltriazol-2-yl) -2,5 diphenyltetrazolium bromide (MTT) and neutral red (NR) methods. It is determined that protocatechuic acid hasn't any effect on both morphological and proliferation on T98G cell (p>0.05). It is observed that protocatechuic acid cause cell morphological changes in C6 cells as beginning from dosage of 2 mM at 24 hr and 1.5 mM at 48 hr.