Bazı nar çeşitlerinin olgunlaşma aşamalarında fenolik bileşik miktarlarındaki değişimler
Changes on the amount of phenolic compounds on maturation stages of some pomegranate varietes
- Tez No: 183558
- Danışmanlar: PROF. DR. AHSEEN IŞIK ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİBAZI NAR ÇEŞİTLERİNİN OLGUNLAŞMA AŞAMALARINDAFENOLİK BİLEŞİK MİKTARLARINDAKİ DEĞİŞİMLERLeman ÖZHAN TÜMERÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜBAHÇE BİTKİLERİ ANABİLİMDALIDanışman : Prof. Dr. Ahsen I. ÖZGÜVENYıl : 2006, Sayfa : 53Jüri : Prof. Dr. Ahsen I. ÖZGÜVENProf. Dr. Ömür DÜNDARProf. Dr. M. Rıfat ULUSOYBu çalışma 2004-2005 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Bahçe BitkileriBölümü Araştırma ve Uygulama Arazisi nar parselinde yürütülmüştür. ÇalışmadaHicaznar, Silifke aşısı ve Çekirdeksiz VI nar çeşitlerinde yeşil, yarı-olgun ve olgunolmak üzere farklı üç olgunluk aşamasındaki meyvelerin kabuk, tohum ve meyvesuyundaki sekiz fenolik bileşiğin (galik, klorogenik, kafeik, katesin, protokatekuik,p-koumarik, o-koumarik ve ferulik asit) miktarı yüksek performanslı sıvıkromatografisi (HPLC) cihazı kullanılarak belirlenmiştir.Yapılan çalışma sonucunda fenolik bileşik miktarlarının çeşide, olgunluğa,meyve parçasına ve fenolik bileşik grubuna göre değiştiği bulunmuştur. En yüksektoplam fenolik bileşik miktarı kabukta bulunmuştur, bunu meyve suyu ve tohumizlemektedir. Fenolik bileşikler tekli grup olarak ele alındığında ise tüm çeşitlerde,tüm olgunluk aşamalarında ve meyvenin tüm dokularında genel olarak gallik asit,katesin ve klorogenik asit en yüksek miktarlarda belirlenen fenolik bileşiklerdir.Bunun yanında diğer fenolik bileşikler de nar meyvesinin incelenen tüm dokularında(kabuk, tohum ve meyve suyu) belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Nar, Fenolik Bileşikler, HPLCI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc THESISCHANGES ON THE AMOUNT OF PHENOLIC COMPOUNDSON MATURATION STAGES OF SOME POMEGRANATE VARIETESLeman ÖZHAN TÜMERDEPARTMENT OF HORTICULTUREINSTITUE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASupervisor : Prof. Dr. Ahsen I. ÖZGÜVENYear : 2006, Page : 53Jury : Prof. Dr. Ahsen I. ÖZGÜVENProf. Dr. Ömür DÜNDARProf. Dr. M. Rıfat ULUSOYThis study was carried out at the pomegranate orchard HorticultureDepartment of Çukurova University between 2004 and 2005. In this study, the eightphenolic compounds (gallic, chlorogenic, caffeic, catechin, protocatecuik, ferulic, p-coumaric and o-coumaric acids) were determinated at juice, seeds and peel of Hicaz,Silifke aşısı and Çekirdeksiz VI during at three different maturation stage withHPLC.At the end of the study it was determinated that, the amounts of phenoliccompounds were changed according to the varietes, maturation stage, fruit tissue andkinds of phenolic compounds. The highest total amounts of phenolic compoundswere found in fruit peel, fruit juice and seed, respectively. The amounts of gallicacid, catechin and chlorogenic acid were respectively the highest in all varieties,maturation stages and fruit tissues. Although, other phenolic compounds, weredetermined in all fruit tissues of pomegranate.Key Words : Pomegranate, Phenolic compounds, HPLCII