Dolgu baraj gövdelerinde sızma analizi
Seepage analysis at embankment dams
- Tez No: 343674
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN GÜLTOP, YRD. DOÇ. DR. BAHADIR ALYAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmanın amacı en önemli mühendislik yapılarından biri olan dolgu barajlarda, güvenliği tehdit eden gövdede sızma olayının sonlu farklar yöntemi kullanılarak analizinin yapılması ve diğer hesap yöntemleriyle karşılaştırılmasıdır. Dolgu baraj gövdelerinde sızma olayı incelenmiş, fakat sonlu farklar yöntemi kullanılarak geniş kapsamlı hesaplar yapılmamıştır. Bu kapsamda mevcut tez çalışmasında önemli bir yere sahip olan sonlu farklar hesap yöntemi ile sızma analizi yapan bir program yazılması amaçlanmış ve analiz sonucunda elde dilen değerlerin diğer yöntemlerle elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmaları yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda sonlu farklar yönteminin dolgu baraj gövdelerinin sızma analizi hesaplamalarında kullanılabileceği ve elde edilen değerlerin sonlu elemanlar yöntemi ile hesaplama yapan paket programlarla bulunan sonuçlarla karşılaştırılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the seepage through embankment dams which constitute one of the most important engineering structures. Seepage is a serious risk for the safety of embankment dams. The seepage phenomenon is analyzed numerically by using finite differences method and the results will be compared to the results obtained by using other numerical methods. Seepage through embankment dams is studied by other methods, but intensive analysis results by the use of finite differences method are not available. In this context, a computer program is developed whose results are compared to other results obtained by other available computer programs. It is concluded that the present study yields results comparable to earlier results obtained by the finite element method.