Veri zarflama analizi kullanılarak kargo şirketlerinin performanslarının değerlendirilmesi
Performance evaluation of cargo companies using data envelopment analysis
  1. Tez No: 343679
  2. Yazar: EBRU ÖNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Veri Zarflama Analizi (VZA), ürettikleri mal veya hizmet açısından birbirlerine benzer karar verme birimlerini göreli etkinliklerinin ölçülmesi amacı ile geliştirilmiş olan parametresiz bir etkinlik yöntemidir. Bu yöntemle pek çok alanda performans değerlendirilmesi yapılmaktadır. Kargoculuk sektörü de özellikle son yıllarda ülkemizde gelişen bir sektördür. Ayrıca e-ticaretin gelişmesiyle sanal mağazacılıkta olan büyümeler bu sektöre ivme kazandırmıştır. Bu çalışmada da VZA kullanılarak kargo şirketlerinin performansları değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda göreli etkin olan birimler bulunmuş, etkin olmayanlar için referans değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Data Envelopment Analysis (DEA), is a non-parametric effectiveness method which has been developed the aim of measuring decision making units which is similar to each other in terms of their goods or services. With this method, the performance evaluation has made in many areas. Especially in our country the cargo sector is growing in recent years. Also the development of e-commerce have accelerated the growth of this sector. In this study, the performance of cargo companies were evaluated using DEA method. As a result of study, the active units has found and determined reference values for inactives.