Niğde ili, Kadıoğlu Konağı restorasyon önerisi
Restoration project of Kadioğlu 'Mansion' in Niğde
  1. Tez No: 343686
  2. Yazar: EMEL EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 473
Özet
Bu çalışma Niğde Merkez İlçe?si, Aşağı Kayabaşı Mahallesi?nde yer alan 19.yy geleneksel konut mimarisi örneklerinden Kadıoğlu Konağı?nı konu etmektedir. Çalışmanın amacı, tarihsel ve kültürel bir öneme sahip olan konağın; bugünkü durumunu analitik incelemeler ve değerlendirmelerle belgelemek, restitüsyonu ile yapının özgün durumunu ortaya koymak ve koruma ilkeleri ışığında konağın fiziksel ve işlevsel bağlamda sürdürülebilir korunmasına yönelik restorasyon önerisi getirmektir. Çalışma kapsamında, Niğde ili, Aşağı Kayabaşı Mahallesi ve yapının bugünkü durumu incelenerek, karşılaştırmalı çalışma ve tarihi araştırmalar ile konağın özgün durumu araştırılmaktadır. Çalışma; Kadıoğlu Konağı?nı belgeleyen rölöve ve tanımlama, özgün halini gösteren restitüsyon çalışması, çevresel analizler, karşılaştırmalı çalışma ve yapı için önerilen ve hazırlanan restorasyon projesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is issued on Kadıoğlu Mansion which is an example of the 19th century traditional house architecture, located in the central province of Niğde, Aşağı Kayabaşı District. This study aims to document the current situation of the mansion, which has historical and cultural significance, through analytical investigations and evaluations; to reveal the original state of the building by restitution and to bring forward a restoration proposal for sustainable protection of the building in its physical and functional context in the light of protection principles. Within the scope of the study Niğde, Aşağı Kayabaşı District and the current condition of the building are examined, and the original condition of the mansion is investigated through comparative study and historical analysis. This study includes graphic documentation that defines Kadıoğlu Mansion, restitution study that shows its original state, environmental analysis, the comparative study and the restoration project that is prepared and proposed for the building.