Ankara endüstri mirasının (1925-1963) belgelendirilmesi, haritalandırılması ve ön değerlendirilmesi
Documentation, cartography and pre assessment of Ankara industrial heritage (1925-1963)
- Tez No: 343687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Endüstri Devrimi?nin Avrupa?da başlattığı süreç Osmanlı İmparatorluğu?nda da etkisini göstermiş ancak belli başlı şehirlerle sınırlı kalmıştır. Döneminin küçük bir kasabası görünümündeki Ankara?nın endüstri tarihine dair önemli gelişmeler Cumhuriyet rejiminin beraberinde getirdiği ekonomik kalkınma planları kapsamında görülmeye başlanmıştır. Bu dönemde Anadolu?nun hemen hemen her kentinde görülen endüstrileşme hareketlerinin bütün bir ulusa yol gösterici nitelikte örneklerinden bazıları Başkent?te yapılmıştır. Bu sebeple Ankara?nın sanayileşme aşamalarını incelemek genç bir rejimin sanayileşme süreci hakkında fikir sahibi olmaya da yardımcıdır. Ancak bu döneme ait endüstri yapıları ve tesislerinin birçoğu bugün terk edilmiş ya da yıkılmış olmaları sebebiyle ayakta kalanların kaybedilmeden koruma altına alınmaları ve envanter çalışmalarının yürütülmesi gerekmektedir. Bu çalışma ile günümüze ulaşmış ya da ulaşamamış bu üretim tesislerinin incelenerek, sahip oldukları mimari değerlerin ortaya çıkarılması ve kentin sanayi geçmişine dair kalıcı bir endüstri mirası belleğinin oluşturulması istenmektedir.
Özet (Çeviri)
Industrialization process of the Industrial Revolution which was started in Europe revealed its effect in the Ottoman Empire but it remained limited within certain cities. The notable developments with regard to Ankara?s industrial history were seen as a part of the Republican regime?s economic development plans. In this period, some of the examples, which are present in almost all Anatolian cities, were built in the Capital as guidance to the whole nation. Thus, to examine Ankara?s industrialization stages helps to understand industrialization stages of a young regime. As today most of these buildings or plants are abandoned or under danger of demolition, they should be taken under conservation and documented. With this study it is aimed to reveal their architectural values and to create a permanent memory of industiral heritage by examining all of these existing or previously existing production facilities.