Fotoğrafı çekilen parçaların CATIA CAD ortamında otomatik modellenmesi
Automatic modelling of photographed parts in CATIA CAD environment
- Tez No: 343696
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS KAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, çeşitli parçalardan elde edilen fotoğraf görüntülerini kullanarak, CATIA CAD ortamında parçaların otomatik olarak modellenmesini sağlayan bir sistem geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem, fotoğraf makinesi ile çekilen prizmatik veya silindirik parçaların fotoğrafları üzerinden kullanıcı seçimine bağlı olarak geometrik eleman tanımlamalarını (doğru, daire, yay ve serbest eğri) yapabilmektedir ve belirlenen geometrik elemanlara ait bilgileri CATIA CAD programının anlayacağı formatta dosyaya kaydedebilmektedir. CATIA CAD program arayüzünde oluşturulan menüler yardımıyla CAD modelinin elde edilmesi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen CAD modeli parametrik özelliklere sahip olup CATIA?nın bütün imkânlarının kullanımına açıktır. Sistemin geliştirilmesinde grafik özellikleri, kullanım kolaylığı, CATIA içerisinde VBA kısmı uyumluluğundan dolayı Visual Basic 6.0 programı tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a system developed that can model parts in CATIA CAD program automatically by using photographic images obtained from the parts. The system can recognize geometric entities (lines, circles, arc and free curve) in the image taken with a camera, according to the selection of the user. Knowledge of the entities can be saved in a format that is suitable to CATIA CAD program. CAD models are generated with menus that created in the CATIA CAD interface. CAD models are obtained using the menus prepared in CATIA. The CAD models obtained have parametric features and all CATIA commands can be used for them. Visual Basic 6.0 programing language was preferred to design the system. Because VBA can be used in the CATIA interface to develop programs.