Matbaa işletmeleri için bir malzeme ihtiyaç planlama yazılımı geliştirme ve uygulanması
Development and application of a material requirement planning software for printing business
- Tez No: 343719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİTHAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bir işletmede, sağlıklı bir üretim için malzeme tedariki ve üretimi zamanında yapılmalıdır. Değişken ve zor piyasa şartları, talepleri zamanında cevaplama amacı çözülmesi gereken sorunları da beraberinde getirmektedir. Taleplere karşılık tedarikin nasıl karşılanacağı, ihtiyaç fazlası stok oluşumunun nasıl engelleneceği, ürün teslim sürelerinin nasıl kısaltılabileceği gibi sorunlar bu aşamada karşımıza çıkacaktır. Bu gibi sorunların çözümünde malzeme ihtiyaç planlaması en büyük yardımcı olacaktır. Bu yüzden bu sistemin matbaa işletmelerinde de uygulanması yerinde olacaktır. Bu amaçla matbaa işletmelerine uygun olarak bir program geliştirilmiştir. Geliştirilen bu programda sipariş işlemleri, malzeme yönetimi ve üretim planlaması yapılabilmektedir. Program sayesinde stoklar ve verilen siparişler takip edilerek stok miktarları azaltılabilecektir. Program tüm küçük ve orta ölçekli işletmelerde uygulanabilecek düzeyde hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
At a business, material procurement and production are made on time for make rightly produce. Changeable and hard conditions, aim of give demand on time are got problems which must be solved. Problems that procurement contrary to demand, inhibit unnecessary stock, make shorter time of give up product are occured. Material Requirements Planning is helped to solve these problems. So that mrp must apply at the printind business too. For this purpose a program of accordance printing business was developed. This program can be done purchase order, materials management and production planning. Through the program, amount of stock can be reduced by inventories and orders are followed. Program has been developed that can be used all small and medium firms.