Bazı yeni 5-benziltiyo tetrazol ve türevi bileşiklerin sentezi yapılarının aydınlatılması ve biyolojik etkinliklerinin incelenmesi
Synthesis characterization and biological evaluation of some novel 5-(benzylthio) tetrazole and derivative compounds
- Tez No: 343720
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, bazı yeni 5-(benziltiyo)-1-alkil(aril)-1H-tetrazol ve 5-(benziltiyo)-2-alkil(aril)-2H-tetrazol türevi bileşikler sentezlenmiştir. Çalışmanın ilk basamağında çıkış bileşiği olarak kullanılan benzil bromür, potasyum tiyosiyanat ile etkileştirilerek benzil tiyosiyanat bileşiği sentezlendi. Sentezlenen tiyosiyanat bileşiği ikinci basamakta ?CN grubu üzerinden, trietil amonyum klorür ve sodyum azür kullanılarak uygun yöntemle tiyotetrazol bileşiğine dönüştürüldü. Bundan sonraki basamakta ise sentezlenen tiyotetrazol bileşiğinin, çeşitli alkil halojenürler yardımıyla alkillenmesi sağlanarak 5-sübstitue-1-alkil(aril)-1H-tetrazol ve 5-sübstitüe-2-alkil(aril)-2H-tetrazol bileşikleri elde edildi. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-APT, LC-MS teknikleri kullanılarak aydınlatıldı. Son aşamada ise sentezlenen bileşiklerin antimikrobiyal aktiviteleri ile DNA etkileşimleri incelendi.
Özet (Çeviri)
In present study, some novel 5-(benzylthio)-1-alkyl(aryl)-1H-tetrazole and 5-(benzylthio)-2-alkyl(aryl)-2H-tetrazole derivative compounds were synthesized. In the first part of the study, benzyl bromide used as a starting material was reacted with potassium thiocyanate and benzyl thiocyanate was obtained. Synthesized benzyl thiocyanate compound was converted into thio tetrazole through the ?CN group with a convenient method using triethylammonium chloride and sodium azide. After this second part of the study, 5-(benzylthio)-1-alkyl(aryl)-1H-tetrazole and 5-(benzylthio)-2-alkyl(aryl)-2H-tetrazole derivative compounds were synthesized via alkylation of 5-(benzylthio)-1H-tetrazole compound using various alkyl and aryl halides. The structures of synthesized compounds were elucidated by FT-IR, 1H-NMR, 13C-APT NMR, LC-MS spectroscopic methods. At the end of the study antimicrobial activities and DNA interactions of this compounds were investigated.