Polietilen tereftalat atıklarının polimerizasyon ile elde edilen ürünlerinin asfalt betonlarında kullanabilirliği
The usability of waste polyethylene terephthalate (PET) products obtained by polimerization in asphalt concretes
- Tez No: 343725
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT ÇUBUK, PROF. DR. METİN GÜRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada bitüm katkı maddeler ile modifiye edilerek bitüm ve bitümlü karışımların performansının iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda pet şişeleri (polietilen tereftalat ? PET) kimyasal bir prosesten geçilerek katkı maddeleri elde edilmiştir. Katkı maddeler sıvı (ince akışkan poliol) ve katı (viskoz poliol) şeklinde olarak ve %1, %2, %3, %5, %10 oranlarında bitüme ilave edilip konvansiyonel (penetrasyon testi, yumuşama noktası testi, düktilite testi) ve superpave (dönel viskozite, dinamik kayma reometresi (DSR), çubuk eğme reometresi (BBR)) testleri ile incelenmiş, ayrıca agrega-bitüm karışımındaki etkileri Marshall stabilite testi, Nicholson soyulma testleri ile birlikte irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our purpose in this study is modifying bituminous by adding additive materials to improve the performance of bituminous and bituminous mixtures. In this regard our additive materials are acquired from pet bottles (Polyethylene terephthalate ? PET) through a chemical process. Additive materials are used in the form of fluid (tiny fluid Polyol) and solid (viscose Polyol) by %1, %2, %3, %5, %10 percentage added to bituminous and with conventional (penetration tests, softening point tests, ductility tests) and superpave examination (viscosity tests, dynamic shear rheometer (DSR) tests,bending beam rheometer (BBR) tests) also the effect of aggregate-bituminous mixture with (Marshall tests and Nicholson stripping tests) were investigated.