Polikistik over sendromunda CYP 17 gen polimorfizminin belirlenmesi
Determination of CYP 17 gene polymorphism in polycystic ovary syndrome
- Tez No: 343732
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), kronik yumurtlayamama ve buna bağlı adet düzensizlikleri, serumda androjen seviyelerinin yüksek olması ve ultrason görüntüsünde polikistik yumurtalıkların varlığı ile teşhis edilen, bununla birlikte artmış insülin düzeyi ve insülin direnci ile karakterize çok faktörlü bir hastalıktır. PKOS pek çok endokrin bozukluğu içerdiği için gelişiminde genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. CYP 17 geninin kodladığı P450c17? enzimi androjen sentez metabolizmasında görev alır. Bu sebeple bu gende meydana gelen bir bozukluğun PKOS tablosunda yer alan aşırı androjen seviyesinden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızın amacı, Türk toplumunda görülen PKOS?un, CYP 17 gen polimorfizmi ile arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bunun yanı sıra sağlıklı bireyler ile PKOS hastası bireyler arasında ve PKOS hastası bireylerin farklı genotipleri arasında biyokimyasal parametrelerin fark gösterip göstermediğini tespit etmektir. Çalışmamızda hasta grubunu 119 PKOS teşhisi konulmuş kişi temsil ederken, kontrol grubunu 136 sağlıklı birey oluşturmuştur. PKOS grubunda CYP 17 geni TC genotipine sahip 27, TT genotipine sahip 92 birey tespit edilmişken; kontrol grubunda TC genotipine sahip 5, TT genotipine sahip 131 kişi bulunmuştur. Kontrol ve hasta gruplarında CC genotipine sahip birey bulunmamıştır. Hasta grubunda T allel sıklığı %77,32, C allel sıklığı %22,68 olarak tespit edilmiştir. Kontrol grubunda ise T allel sıklığı %96,3, C allel sıklığı %3,7 değerlerinde bulunmuştur. Genotip ve allel dağılımları Ki-Kare (?2) testi ile değerlendirilmiş ve CYP 17 geni C/T polimorfizmi ile PKOS arasında istatistiksel olarak ilişki bulunduğu tespit edilmiştir (p0.05). Hasta grubunda ise TC genotipine sahip kadınlarda Açlık kan şekeri düzeyi, LH, FSH, TSH, Serbest T4 ve Estradiol değerleri ortalamaları TT genotipine sahip kadınlara göre yüksek düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a multifactorial diseases that is diagnosed by anovulation and related menstruel disorders, hiperandrogenism and the presence of polycyctic ovaries on ultrasonographic image, characterized by increased insulin levels and insulin resistance. The development of genetic and environmental factors are thought to be effective in PCOS because of this include in many of endocrinologic disorders. CYP 17 gene encodes P450c17? enzyme, which involve in the metabolism of androgen synthesis. Therefore, it is thougt to be a defect in this gene that in the statement of PCOS is responsible for the excessive androgen levels. The aim of our study is that examine the relationship polymorphism of CYP 17 gene between PCOS in Turkish society. As well as to determine whether showing the difference biochemical parameters of healty people between PCOS patients and among different genotips of PCOS patients. In our study, 119 people diagnosed with PCOS have created of patient group, while 136 healty people have created of control group. It was identified 27 people have TC genotip, 92 people have TT genotip in PCOS group while 5 people have TC genotip, 131 people have TT genotip in control group. It wasn?t identified people have CC genotip in control and PCOS group. It has found that the frequency of T allel 77,32%, the frequency of C allel 22,68% in the patient group. However, the frequency of T allele has been 96.3%, the C allele frequency has been 3.7% in value in the control group. Genotype and allele distributions have evaluated by chi-square (?2) test and between C/T polymorphysm of CYP 17 gene and PCOS has been determined that a correlation (p0.05). While in PCOS group, the mean values of fasting blood glucose level, LH, FSH, TSH, free T4 and estradiol of women have TC genotip higher than women have TT genotip.