Elektrikli ve elektronik atıkların bertaraf teknolojisi ve floresan lambaları uygulaması
Electrical and electronic waste disposal technology and application of fluorescent lamps
  1. Tez No: 343731
  2. Yazar: İSLAM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Elektrikli ve elektronik ekipman atıklarıyla ilgili mevzuat araştırması yapılmış olup, AEEE ilgili dünyadaki durum ve ülkemizdeki durum karşılaştırılmış ayrıca çok çeşitli yapılarda olan AEEE içeriğindeki maddeler ve bunların geri kazanımları hakkında bilgiler yer almaktadır. Diğer çalışmada ise atık floresan lambaların geri kazanımının yapılabilmesi için floresan kırma cihazı yapılmış olup bu cihazın kapasitesi, çalışma prensibi, kullanılmasıyla elde edilen kazanımlar ve nasıl geliştirilebileceği hakkında bilgiler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study,the legistation research about waste of electrical and electronic equipment have been made and the stiuation related wtih WEEE in the world was compared with to the stiuation related with WEEE in our country. Furthermore, the informations have been analyzed about materials which have wide variety of structures and in which content of WEEE, with recycling of this materials. In the other study, the breaking device of fluorescent for recycling of waste fluorescent lamps have been made. Also the subjects have been presented in this study which about the capacity of this device, the principle of working of it, the gains derived from the using of this device and informations about how to improve of this device.