Trafik kazalarının soruşturulmasında kusur tespitine yardımcı disiplinler arası ekip çalışmasının gerekliliği
Necessity of interdisciplinary team work as a contributory factor in ascertainment of culpability in traffic accident investigations
- Tez No: 343737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEDA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Trafik, Accidents, Traffic
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Trafik kazalarının neden olduğu suçların yargılama sürecinde ilk soruşturma büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada trafik kazalarının soruşturulmasında kusurun tespitine yardımcı delillerin ortaya konmasını sağlayacak disiplinler arası çalışmanın gerekliliği ele alınmıştır. Bu amaçla trafik kazası kavramı, trafik kazalarına müdahale ve soruşturma yöntemleri ile trafik kazalarının neden olduğu suçlarda hukuki ve cezai sorumluluklar incelenmiştir. Bu suçların soruşturulmasında disiplinler arası ekip çalışmasının gerekliliğini destekleyen Yargıtay içtihat kararları ortaya konmuştur. Trafik kazaları incelemelerinde yurt dışı örnekleri incelenmiş, amaca uygun olarak oluşturulması önerilen ekip elemanlarının görev tanımları ve yapılacak incelemelere katkıları ortaya konarak yeni bir disiplinler arası ekip önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The first investigation is the quintessential point in crime trials caused by traffic accidents. This study handles necessity of interdisciplinary team work in investigations of traffic accidents to demonstrate evidence which are contributory in ascertainment of culpability. Therefore, traffic accident, investigation and handling techniques of traffic accidents and legal and criminal responsibility in crimes caused by traffic accidents are analyzed. Supreme Court of Appeals? case laws which indicate necessity of interdisciplinary team work in the trials are displayed. Foreign practices of interdisciplinary team work in traffic accidents has been analyzed, their contribution to the problem is shown and a new interdisciplinary team proposal is put forward according to objective of this study.