Karbamatlı pestisitlerden carbaryl in tatlı su istakozlarında (Astacus leptodactylus Esch. 1823)akut toksik etkisinin belirlenmesi
Determination of acute toxic effects of carbamate pesticide carbaryl on narrow clawed crayfish ( Astacus leptodactylus Esch. 1823)
  1. Tez No: 343738
  2. Yazar: BURAK KUBİLAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Çevre Mühendisliği, Biology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, tarımsal faaliyetler sonucu sucul ekosisteme toksik kirletici olarak ulaşan karbamatlı pestisitlerden karbarilin tatlı su istakozları (Astacus leptodactylus) üzerindeki 24, 48, 72 ve 96 saatlik LC50 değerleri saptanmıştır. Bu çalışmada akut toksisite deneylerinden yarı statik yöntem kullanılmıştır. Ayrıca karbaril insektisitinin her bir konsantrasyonunda Astacus leptodactylus bireylerindeki davranış değişiklikleri tespit edilmiştir. Biyodeney sonucunda elde edilen bulgular Probit Analiz Yöntemi ile bilgisayar ortamında değerlendirilmiş ve tatlı su istakozu bireylerinde 24, 48, 72 ve 96 saat sonunda %95?lik güven sınırında LC50 değerleri sırasıyla 0,44 mg/L (0,39-0,63 mg/L), 0,34 mg/L (0,28-0,40 mg/L), 0,28 mg/L ( 0,21-0,34 mg/L), 0,24 mg/L (0,18-0,29 mg/L) olarak saptanmıştır. Karbarile maruz kalan tatlı su istakozlarının kontrol grubuna göre daha hareketli olduğu ve ölüm öncesi ters yattıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is concerned about the determination of 24,48, 72 and 96 hour LC50 values of carbaryl, a toxic pollutant on aquaous system coming from agricultural activities, on Astacus leptodactylus (Esch. 1823). In the present study, the semi static acute toxicity test method was used. The behavioral changes of the crayfish were monitored after exposed to carbaryl different concentrations. Bioassay results were evaluated using the U.S. E.P.A. LC50 computer program based on Finney?s Probit Analysis Method. 24, 48, 72 and 96 h LC50 (95% confidence limits) values for crayfish exposed to carbaryl were 0.44 mg/L (0.39-0.63 mg/L), 0.34 mg/L (0.28-0.40 mg/L), 0.28 mg/L ( 0.21-0.34 mg/L), 0.24 mg/L (0.18-0.29 mg/L) , respectively. The crayfish exposed to carbaryl were increased their movement when compared to control group. And the crayfish was observed to upside down before death.