Kentsel kamusal mekanların dönüşümü;Ankara Atatürk Bulvarı
Transformation of urban public space in Ankara, Atatürk Boulevard
  1. Tez No: 343736
  2. Yazar: SELDA GÜLCAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ARMATLI KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Kamusal mekân, sokaklardan meydanlara ve parklara ve bunları çevreleyen binalara kadar uzanır ve şehirlerin en önemli parçalarını oluşturur. Bu nedenle Kamusal mekânlar, tarihsel süreçteki sosyo-kültürel ve ekonomik dinamiklerin fiziksel mekâna yansımasını ifade etmektedir. Kamusal mekânlar toplumsal deneyimin ve yaşanmışlıkların biçimlediği birikmiş bir tasarım süreci ile oluşan gelişen ve temel niteliklerini kazanan yerlerdir. Tezin amacı; Atatürk Bulvarı çalışma alanı özelinde Türkiye Cumhuriyeti?nin kurulmasından sonraki dönemde kamusal mekânın dönüşümünü analiz etmektir. Çalışmanın temel araştırma sorusu; Ankara?nın omurgasını oluşturan Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan sosyo-kültürel etkinliklerin ve iletişimin mekânı olan kamusal mekânların zaman içinde kullanım şekli ve anlamının nasıl değiştiğini ortaya koymaktır. Tezin temel sorusuna cevap vermek için; Bulvar?daki dönüşüm sürecini belirlenen dönemlerde değerlendirmektir. Araştırmada; sosyo-mekânsal, sosyo-ekonomik ve politik içerikleri arasındaki ilişkiyle, tarihsel bir referans çerçevesinde Bulvar?daki kamusal mekânların (meydan, açık yeşil alanlar, sinema, tiyatro, kitabevi gibi kültürel aktiviteler, restoran, kafe, pastane gibi yeme-içme birimleri, dernek, STK gibi) işlev ve anlamları incelenmektedir. Bu analiz Cumhuriyet?in ilanından sonra şehrin planlı gelişmeye başlamasından plansız gelişen (yerel yönetimlerin aldığı kararlarla) bir Bulvar?daki dönüşüm sürecine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public spaces stretch from the streets, squares, parks to the buildings surrounding them, and are the most important parts of the cities. Therefore, public spaces reflect the effects of socio-cultural and economic dynamics on the physical environment. Their characters are formed through a design process which is led by the social experience. The purpose of this thesis is to analyze the transformation of public spaces after the foundation of Republic of Turkey, focusing on Atatürk Boulevard. The main attention of this study is on how the meaning and usage of public spaces on Atatürk Boulevard have changed in time. In order to find an answer, the study evaluates the transformation of the Boulevard in certain periods. In a historical framework, socio-spatial, socio-economic and political meanings and the functions of the public spaces on the Boulevard (squares, open green spaces, cinemas, theatres, cultural activities like bookstores, restaurants, cafes, patisseries, clubs and NGO?s, etc.) are examined. This analysis focuses on the transformation process of the Boulevard from a planned development after the proclamation of the republic to a not well-planned (by local governments) development.