Doğu Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Entomoloji Müzesindeki teke böcekleri (Coleoptera: Cerambycidae) üzerine prioninae, lepturinae, dorcadioninae ve lamiinae itibarıyla taksonomik ve faunistik araştırmalar
Taxonomical and faunistical researches on longhorned beetles (Coleoptera: Cerambycidae)by prioninae, lepturinae, dorcadioninae and lamiinae in Entomology Museum of Eastern Mediterranean forestry research institute
- Tez No: 343749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışma Türkiye?nin en zengin 5 Teke Böceği alt familyasından 4 tanesi olan Prioninae, Lepturinae, Dorcadioninae ve Lamiinae alt familyaları bilgisine yeni katkılar sunmaktadır. Bu çalışma için örnekler 2001-2012 yılları boyunca Adana, Balıkesir, Bolu, Düzce, İçel, Kahramanmaraş, Karaman, Muğla, Niğde ve Osmaniye illerindeki farklı lokalitelerden toplanmıştır. Çalışma sonucunda Türkiye?den toplam 4 alt familyadan 19 tribusa ait 37 cins ve 58 tür (bunların 25 tanesi alt tür seviyesindedir) tespit edilmiştir. Çalışmadaki örnekler arasından yakın zamanda Özdikmen & Aytar, 2012 tarafından tanımlanmış bilim dünyası için bir yeni tür olan Mallosia nonnigra? nın holotipi mevcuttur. Bunlar arasında bir tür bu çalışma ile Türkiye?den ikinci defa kayıt edilmektedir. İki tür Türkiye?nin güneyi için ilk kayıttır. Ayrıca, 4 tür İç Anadolu Bölgesi, 6 tür Akdeniz Bölgesi ve 3 tür ise Doğu Akdeniz Bölgesi için ilk defa kayıt edilmektedir. Dahası, toplam 45 tür (8 Adana, 4 Balıkesir, 14 İçel, 3 Kahramanmaraş, 10 Niğde ve 6 Osmaniye için olmak üzere) Türkiye?deki çeşitli iller için ilk kayıtlardır. Buna ilaveten, bu çalışmada incelenen taksonların yaklaşık %15?i Türkiye için endemik olan taksonlardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present work presents new contributions to the knowledge of the subfamilies Prioninae, Lepturinae, Dorcadioninae and Lamiinae that are 4 of 5 richest subfamilies in terms of diversity among cerambycids, of Turkey. The specimens for this study were collected over various years (2001-2012) from different localities in Adana, Balıkesir, Bolu, Düzce, İçel, Kahramanmaraş, Karaman, Muğla, Niğde and Osmaniye provinces in Turkey. As a result of the work, a total of 58 species (25 of them into subspecies level) belonging to 37 genera of 19 tribes of 4 subfamilies were determined from Turkey. The present work includes the holotype of recently described species Mallosia nonnigra Özdikmen & Aytar, 2012 in the present specimens. One species of them is recorded from Turkey for the second time. Two species of them are the first record for Southern Turkey. Also, four species for Central Anatolian Region, six species for Mediterranean Region and three species for Eastern Mediterranean Region are recorded for the first time. Moreover, a total of fourty-five species are the first record for various provinces (8 for Adana, 4 for Balıkesir, 14 for İçel, 3 for Kahramanmaraş, 10 for Niğde, 6 for Osmaniye) in Turkey. Furthermore, about 15% of the examined taxa in the present work comprise of endemic taxa for Turkey.