Sac levhaların V-bükme sonucu geri yaylanma davranışlarının incelenmesi
The observation of springback behaviour resulting from V die bending of sheet metals
  1. Tez No: 343748
  2. Yazar: ÇAĞIL ÖZGE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN SELİM TÜRKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında sac şekillendirme yöntemlerinden biri olan v büküm işleminde en çok karşılaşılan sorunlardan biri olan geri yaylanma davranışı incelenmiştir. Geri yaylanmanın tahmini ve telafisi nihai parça geometrisini etkileyen aynı zamanda zaman ve maliyet açısından kazanç sağlayan önemli bir unsurdur. V-bükme operasyonunda elde edilen deney parçaları için, kalıp ve malzeme değişkenlerine bağlı olarak geri yaylanma davranışı incelenmiştir. Kalıp değişkeni olarak 3 farklı V kalıp açısı kullanılmış olup erkek kalıp uç yarıçapı sabit tutulmuştur. Deneylerde malzeme değişkeni olarak üç tip sac malzemeden, üç farklı kalınlıkta numuneler kullanılmış olup ölçümler alınarak deneysel sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the basic problems in sheet metal forming by v die bending is springback. In this study, this determination is examined. Springback prediction and compensation is one of the most important factor which affects the desired part shape, time and cost gains. In this study springback behaviour of V-bended parts have been observed. Die V angle have been used as a die factor and punch radius is constant in all experiments. Three types of material and three types of thickness have been used as material factor. These variables are compared and using in experimental results.