Doğu Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Entomoloji Müzesi'ndeki bazı teke böcekleri (Coleoptera:Cerambycidae) üzerine taksonomik ve faunistik araştırmalar
Taxonomical and faunistical researches on longhorned beetles (Coleoptera:Cerambycidae) in Entomology Museum of Eastern Mediterranean Forestry Research Institute
- Tez No: 472749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin Teke Böceği alt familyalarından 5 tanesi olan Aseminae, Saphaninae, Spondylidinae, Cerambycinae ve Stenopterinae alt familyaları bilgisine yeni katkılar sunmaktadır. Bu çalışma için örnekler 2001-2012 yılları boyunca Adana, İçel, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep, Elazığ, Malatya, Niğde ve Balıkesir illerindeki farklı lokalitelerden toplanmıştır. Çalışma sonucunda Türkiye'den toplam 5 alt familyadan 19 tribusa ait 31 cins ve 55 tür tespit edilmiştir. Bunlar arasında bir tür bu çalışma ile Türkiye'nin güney yarısından ilk defa kayıt edilmektedir. Ayrıca, 4 tür Akdeniz Bölgesi, 5 tür Doğu Akdeniz Bölgesi, 4 tür İç Anadolu Bölgesi, 1 tür Güney-Doğu Anadolu Bölgesi için ilk defa kayıt edilmektedir. Dahası, toplam 53 tür (13 Adana, 1 Balıkesir, 1 Elazığ, 1 Gaziantep, 15 İçel, 9 Kahramanmaraş, 1 Malatya, 10 Niğde ve 2 Osmaniye için olmak üzere) Türkiye'deki çeşitli iller için ilk kayıtlardır. Toplam olarak 4 bilim için yeni takson bu çalışmadaki örneklere dayalı olarak önceki çalışmalarda yayınlanmış durumdadır. Buna ilaveten, bu çalışmada incelenen taksonlardan 8 tanesi (yaklaşık %15'i) Türkiye için endemik olan taksonlardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present work presents new contributions to the knowledge of the subfamilies Aseminae, Saphaninae, Spondylidinae, Stenopterinae and Cerambycinae of Turkey. The specimens for this study were collected over various years (2001-2012) from different localities in Adana, Balıkesir, Elazığ, Gaziantep, İçel, Kahramanmaraş, Malatya, Niğde and Osmaniye provinces in Turkey. As a result of the work, a total of 55 species (15 of them into subspecies level) belonging to 31 genera of 19 tribes of 5 subfamilies were determined from Turkey. One of them is recorded for the first time from South half of Turkey. Also, 4 species for Mediterranean Region, 5 species for Eastern Mediterranean Region, 4 species for Central Anatolian Region and 1 species for South-East Anatolian Region of Turkey are the first records. Moreover, a total of 53 species are the first record for various provinces (13 for Adana, 1 for Balıkesir, 1 for Elazığ, 1 for Gaziantep, 15 for İçel, 9 for Kahramanmaraş, 1 for Malatya, 10 for Niğde and 2 for Osmaniye) in Turkey. A total of 4 new taxa for science have been published on the base of the specimens in the present work. Furthermore, 8 (about 15%) of the examined taxa in the present work comprise endemic taxa for Turkey.