Derin yerleşimli ve farklı doku ortamları için üç boyutlu konformal radyoterapi ile yoğunluk ayarlı radyoterapi tedavi tekniklerinin doz dağılımlarının ve doz volüm histogramlarının karşılaştırılması
Comparision of three dimensional conformal radiotherapy and intensity modulated radiotherapy treatment techniques in deep tissue with a different environments for dose distributions and dose volume histograms
- Tez No: 343757
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR ŞARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Prostat kanseri tedavisinde radyoterapinin önemli bir yeri vardır. Tedavide kullanılan radyoterapi teknikleri çeşitlidir. Üç boyutlu konformal radyoterapinin (3BKRT) gelişmiş bir formu olan yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART) tekniği ile tümör dozunun arttırılması sağlanarak kritik organların alacağı doz azaltılabilmektedir. Necmettin Erbakan Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı? nda prostat kanseri nedeni ile postoperatif radyoterapi uygulanan 10 hasta deneysel çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara iki farklı radyoterapi tekniği ile plan yapıldı: YART ve 3BKRT. İki farklı tedavi planı, hedef hacim ve kritik organların almış olduğu dozlar açısından doz volüm histogramları (DVH) ile karşılaştırılmıştır. Tüm hastaların supin pozisyonunda mesanesi dolu rektumu boş olacak şekilde 3 mm kesitler ile bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri alınmıştır. BT kesitleri Eclips tedavi planlama sistemine (TPS) aktarılmıştır. Tüm hastalar için hedef hacim ve kritik organlar ( rektum, mesane, sağ ve sol femur başı, penil bulb) konturlanmıştır. 3BKRT tekniği için 18 MV foton enerjisi, YART tekniği için 6 MV foton enerjisi kullanılmıştır. Hedef hacim ve risk altındaki organların DVH ile elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Sonuçta prostat kanseri nedeni ile postoperatif radyoterapi uygulanan hastalarda hedef hacimde daha homojen bir doz sağlaması ve kritik organlardaki dozu azaltması nedeni ile YART tekniği 3BKRT tekniğinden daha üstün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Radiotherapy has an important role an the treatment of prostate cancer. There are numerous (or many) techniques. ( that can be used in the treatment.) Intensity modulated radiotherapy ( IMRT ), which is an advanced form of 3- dimensinal-conformal radiotherapy (3D-CRT), helps to increase the dose tumor while decreasing the dose, received by organs at risk (OAR). Department of Radiation Oncology, University of Necmettin Erbakan in the post-operative radiotherapy for prostate cancer, 10 patients were included in the study. Two different treatment plans were generated for all the patients; IMRT and 3DCRT. Tde doses in the target volume and the doses recervedly OAR were compared fot two plans using dose volume histograms ( DVH). There mm. ( Computed tomograpy scans were taken ( CT ) for all the patients in supine rotation with empty rectum and full bladder). CT scan were transsferred to Eclipse treatment planning system (TPS). The target volume and OAR including rectum, bladder, penil bulb and bilateral femur heads were determined. 18 MV and 6 MV photon energy were used for 3D-CRT and IMRT techniques. The doses of the target volume and OAR which were obtained from DVH, were analysed analysed using SPSS. With compared DVH? s analyse and statistical data, critical organs received less dose and tumor tissue received homogeneous dose distribution has been found to be beter in IMRT than 3DCRT techniques.