Sac metal şekillendirme işlemlerinde pres hızı ve malzemenin şekillendirmeye etkilerinin deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Experimental and theoritical investigation of the effects of press speed and material on formability of sheet metal parts
- Tez No: 343760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜRÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yapılan çalışmada DP600 ve DP780 sac malzemenin şekillendirilmesinde deformasyon hızı ve malzemenin şekillendirme işlemine etkileri incelenmiştir. Öncelikle, DP600 ve DP780 sac malzemeye, farklı deformasyon hızlarında 0?, 45 ?, 90 ?hadde yönlerinde çekme testleri yapılarak malzeme davranışını belirlenmesi sağlanmıştır. Ayrıca, matematiksel bir model oluşturularak, Autoform sac malzeme şekillendirme simülasyon programı yardımıyla farklı deformasyon hızlarında sac malzemenin şekillendirilebilirlik analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda, farklı deformasyon hızlarının DP600 ve DP780 sac malzemelerin şekillendirmesine etkileri incelenerek, kullanılan sac malzemeler için en uygun şekillendirme hızı değerleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of deformation speed and material to formability of DP600 and DP780 sheets were be investigated. At first, to be determine the behavior of material, tensile tests were performed to DP600 and DP780 sheets in different deformation speed and 0 ?, 45 ?, 90? rolling directions. Furthermore, by creating a mathematical model, sheet material formability analyzes were carried out on different deformation speeds with the help of Autoform. As results of analysis, by the effects of deformation speed on sheet metal formability of DP600 and DP780 materials investigating and for sheet materials used the most suitable deformation speed was determined.