Nevşehir ili, Ortahisar kasabası, Nizamoğlu İbrahim Paşa Konağı restorasyon önerisi
The restoration proposal of the Nizamoglu İbrahim Pasa Residence in Nevsehir Ortahisar village
- Tez No: 343766
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE IŞIK AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bu tez çalısmasında, Nevşehir ili, Ortahisar kasabasında yer alan ve tipik bir Ortahisar konutu olan Nizamoğlu İbrahim Paşa Konağı konu edilmektedir. Konutun günümüzdeki durumunun incelenmesi, restorasyonu ve korunmasına yönelik önerilerin gelistirilmesi tezin temel amacıdır. Çalısma kapsamında Ortahisar?da bulunan geleneksel konutların karsılastırmalı çalısması ve tarih araştırmaları yapılmıs, Nizamoğlu İbrahim Paşa Konağı?nın özgün durumu tespit edilmistir. Elde edilen veriler ve Ortahisar?ın ihtiyaçları degerlendirilerek konuta uygun islev önerisi getirilmistir. Çalısmanın sonucunda, Ortahisar Konut Tipolojisi ortaya çıkarılmıs ve Nizamoğlu İbrahim Paşa Konağı?na yönelik rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri elde edilmis olacaktır. Böylece konutun gelecek kuşaklara aktarılması yönünde ilk önemli adım atılmıs olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines one of the unique example of traditional Ortahisar Houses, namely, Nizamoğlu İbrahim Paşa residence. The aim of this study is to analyse the current situation of the building as well as to develop suggestions about the restoration and conservation. The thesis sets a basis for gathering information in comprasion between the other traditional residential architecture and Nizamoğlu İbrahim Paşa House. Besides, the study will contribute to revise the existing inventory work and serve as a base for further studies. At the end of the study, by means of analysis and projects, the restoration project of the house would have been obtained and it will be documented academically. The realization of the restoration project will lead, the building to be transferred to the next generations.