Kardiyopulmoner bypass'ta oluşan akut inflamatuar yanıtta neopterinin yeri
The role of neopterin in acute inflammmatory response occuring in cardiopulmonary bypass
  1. Tez No: 34377
  2. Yazar: LOKMAN AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. UĞUR ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Biochemistry, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bir pteridin olan neopterin (D-eritro-1', 2', 3' trihidrosipropil pterin) insan monosit/makrofaj hücrelerinden interferon-gama uyarımı ile büyük miktarda üretilir ve salınır. Aynı zamanda bu uyarım daha az derecede diğer sitokinler, endotoksinler ve interferon-γ tarafından artırılır. Tümör nekroz faktor-α sinerjistik olarak interferon-γ'nın etkisini artırıcı özelliği bulunmuştur. İnterferon-γ, aktif helper-T lenfosit tip-I ve natural killer hücreleri tarafından salınır. Bu hücreler neopterin üretiminin en güçlü indükleyicileridir ve vücut sıvılarında neopterin konsantrasyonları interferon-γ varlığını belirtir. Monosit/makrofaj aktivitesiyle ilişkili bir belirteç olan neopterin monosit/makrofajlar tarafından üretilip vücut sıvılarına salınırlar. Neopterin vücut sıvılarında stabil olup immün yanıt süresince saptanabilir. Kardiyopulmoner bypass ile gerçekleştirilen kalp cerrahisi akut inflamatuar yanıtı başlatmakta, bu da postoperatif dönemde açığa çıkan bazı komplikasyonlardan sorumlu tutulmaktadır. Son verilere göre kardiyopulmoner bypass ile lökositler ve endotelyal hücreler aktive olmakta bu ise değişik organlarda hücresel bazda fonksiyon bozukluğuna yol açmaktadır. Kardiyopulmoner bypass esnasında yabancı yüzeyden dolayı aktive olan hücreler, iskemi-reperfüzyon ve cerrahi travma inflamatuar cevabı tetiklemektedir. Oluşan bu hümoral ve hücresel akut inflamatuar yanıtta aktive olmuş makrofajlar önemli rol oynamaktadır. Yapılan farklı in vivo ve in vitro çalışmalar aktive olmuş makrofajların aşırı miktarda neopterin ürettiğini ve salgıladığın göstermiştir. Bizde bu noktadan hareket ederek yaptığımız bu çalışmada kardiyopulmoner bypass'ın makrofajların aktivasyonundaki rolünü belirlemek amacıyla koroner arter bypass ameliyatı geçiren 20 kardiyopulmoner bypass'lı, 20'de kardiyopulmoner bypass'sız olmak üzere toplam 40 hastanın preoperatif ve postoperatif dönemlerde 0., 4., 24. ve 72. saatlerde alınan idrar ve serum örneklerinde neopterin, serumda C-reaktif protein ve lökositlerde myeloperoksidaz düzeylerini araştırdık. İdrar ve serum neopterin düzeyleri flüoresans detektörlü HPLC ile analiz edildi. C-reaktif protein düzeyleri immunotrubidimetrik yöntem ve myeloperoksidaz aktivitesi ise spektrofotometrik yöntem ile analiz edildi. İdrar neopterin düzeyleri kardiyopulmoner bypass'lı hastalarda postoperatif 0. ve 24.
Özet (Çeviri)
Neopterin is a pteridine (D-erythro-1', 2', 3' trihydroxypropil pterin) which is produced and released in large quantities by human monocyte/macrophage cells upon interferon-γ induction. The induction was also made by and to lesser degree, by interferon-α , other cytokines and endotoxins. Tumor necrosis factor-α was found to enhance the effect of interferon-γ in a synergitic manner. Interferon-γ, released by activated helper lymphocytes type 1, and natural killer cells, is the most potent induceer of NP production, and the concentration of neopterin indicates the precence of interferon-γ in body fluids. Neopterin is associated with activity of monocytes/macrophages which produce and release it into body fluids. Neopterin itself is biologically stable, and the message induced during immune response is readily detectable. Cardiac surgery with cardiopulmonary bypass induces an acute phase reaction that has been implicated in the pathogenesis of several postoperative complications. Recent data indicate that a complex sequence of events leads to the final activation of leukocytes and endothelial cells, which is responsible for cell dysfunction in different organs. Contact of the blood components with the artificial surface of the cardiopulmonary bypass lead to activation of cells, ischemia-reperfusion injury, endotoxemia and operative trauma induced an inflammatory response. Activated macrophages have an impotant role in this humoral and cellular inflammmatory responce. Diffrent in vitro and in vivo researches have showed that activated macrophages produce and release large amount activation of neopterin. For this reason, in this study we invetigate the neopterin levels in urine and serum, C-reactive proteine levels in serum and myeloperoxidase activity in leukocytes for pointing out the cardiopulmonary bypass' role on macrophage. Forty patients scheduled for coronary artery bypass grafting; 20 patients were operated without cardiopulmonary bypass and 20 patients were operated with cardiopulmonary bypass. Perioprerative and postoperative (0., 4., 24., and 72. hours) samples were taken from the patients. Neopterin, C-reactive proteine and myeloperoxidase levels were measured. Neopterin levels were measured by HPLC-flourescence detector, C-reactive proteine levels were measured by immunoturbidometrical method and leukocytes myeloperoxidase levels were detected by spectrophotometrical methods. Urine neopterin levels were found to be significantly difference postoperative 0.