Değişik substitue amin grupları bulunduran farklı fenilgliogsimlerin sentezi ve metal komplekslerinin incelenmesi
  1. Tez No: 34378
  2. Yazar: ALİ İHSAN PEKACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ Değişik Substitue Amin Grupları Bulunduran Farklı Fenilglioksimlerin Sentezi ve Metal Komplekslerinin incelenmesi Ali İhsan PEKACAR Selçuk üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr.Emine ÖZCAN 1994: 78 Sayfa Jüri: Yrd. Doç. Dr.Emine ÖZCAN Prof. Dr. özer BEKAROĞLU Prof. Dr. Ahmet GÜL Bu çalışmada çıkış maddesi olarak, p-Kloroasetof enon kullanıldı, p-kloroasetofenon, sodyum etoksitli ortamda n-bütilnitrit ile nitrozolanarak, isonitroso-p-kloroase- tofenon elde edildi, isonitroso-p-kloroasetof enon, bazik ortamda, hidroksilamin hidroklorür ile reaksiyon vererek, p-klorof enilglioksimin ant i formu sentezlendi. Elde edilen p-klorof enilglioksim, kloroform içinde, 20-25oC'da klorlanarak, p-klorof enilkloroglioksim izole edildi. p-klorof enilkloroglioksimin değişik aromatik aminlerle reaksiyonu sonunda birer dioksim olan, dokuz adet substitue amino-p-klorof enilglioksim1 lerin sentezi veXI diaminlerle reaksiyonu sonunda birer tetraoksim olan, dokuz adet aril-bis(substitue amino-p-klorofenilgli- oksim)' lerin sentezi yapıldı. Ligandlarm alkollü çözeltilerine, suda çözülmüş olan, Ni(II), Cu(II) ve Co(II)'nin klorlu tuzları ilave edilerek, substitue amino-p-klorofenilglioks im' lerin bi moleküler kompleksleri ve aril-bis( substitue amino-p- klorofenilglioksim) ' lerin polimerik kompleksleri elde edildi. Sonuç olarak, 18 ligand ve 54 kompleks izole edilerek; Kütle, 1H-N.M.R., I.R., A. A. S. ve elementel analiz sonuçlarına göre yapıları aydınlatıldı. ANAHTAR KELİMELER : vic-dioksim, tetraoksim, glioksim, metal kompleks, spektroskopik yapı tayini.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Doctora Thesis Synthesis of different phenylglyoximes with various substituted amines and investigation of their metal complexes Ali ihsan PEKACAR Selçuk University Instiue of Sciences Chemistry Section Supervisor: Yrd. Doç. Dr.Emine ÖZCAN 1994: 78 pages Jury: Yrd. Doç. Dr. Emine ÖZCAN Prof. Dr. özer BEKAROĞLU Prof. Dr. Ahmet GÜL In this work p-chloroacetophenon was used as starting material. Isonitroso-p-chlorophenylacetophenon has been isolated through the nitrosation reaction between p-chlorophenylacetophenon and butyl nitrite in sodium ethoxide medium. Similarly p-chlorophenylglyoxime has been synthesized by the reaction of isonitroso-p- chlorophenylacetophenon and hydroxylamine hydrochloride in alkaline medium. Finally powdered anti-p-chlorophenyl- glyoxime was suspended in dry chloroform at 20-25 "C and upon treatment with Cİ2 p-chlorophenylchloroglyoxime was obtained. By reacting p-chlorophenylchloroglyoxime with various aromatic amines, nine different substitutedIV amino-p-chlorophenylglyoxime were synthesized, each of which is a dioxime, and by reacting p-chlorophenyl- glyoxime with aromatic diamines nine separate aryl- bis( substituted amino-p-chlorophenylglyoxime) were synt hesized each of which were tetraoximes. The polymeric complexes of aryl-bis( substituted amino-p-chlorophenylglyoxime) and complexes of substi tuted amino-p-chlorophenylglyoxime were prepared by adding aqueous solutions of Ni(ll), Cu(ll) and Co(ll) into alcoholic solutions of the ligands. As a conclusion of above work 18 separate ligands and 54 complexes were isolated and their structural characters were determined employing mass-spectroscopy, -^-H-N.M.R., I.R., A.A.S., and elemental analytical technics. KEY WORDS: vic-dioximes, tetraoximes, glyoximes, metal complexes, spectroscopic identification.