Petrol hidrokarbonu kirleticilerinin halofilik bakteri ve archaea türleri kullanılarak biyodegradasyonu
Biodegradation of petroleum hydrocarbon pollutants by halophilic bacteria and archaea species
  1. Tez No: 343771
  2. Yazar: NURNEHİR BALTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRANUR YÜKSEKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Türkiye de bulunan çeşitli halofilik bölgelerden halofilik mikroorganizmalar izole edilmiştir. İzole edilen 12 suşun, 16S rDNA dizi analizi ile moleküler tanımlamaları yapılmıştır. Tanımlama sonucunda 1 suşun Halomonas aquamarina, 6 suşun Halobacillus trueperi, 1 suşun Thalassobacillus devorans, 3 suşun Halobacterium salinarium ve 1 suşun Halobacterium halobium oldukları belirlenmiştir. Çevre kirliliğine neden olan benzen, toluen, ksilen (BTX) petrol hidrokarbonu kirleticilerinin izole edilen halofilik bakteri ve arke türleri üzerinde toksik etkileri ve hidrokarbonlarını biyodegrede edebilme yetenekleri araştırılmıştır. Bu amaçla suşlar üzerinde farklı konsantrasyonlardaki benzen, toluen ve ksilen denenerek minimum inhibisyon konsantrasyonları (MIK) tespit edilmiştir. Halofilik bakteri olan Halobacillus trueperi NB8 ve NB11 suşlarının %5?in üzerinde hidrokarbonlara dirençli olduğu belirlenmiştir. Biyodegredasyon çalışmaları, elde edilen MIK değerleri esas alınarak yapılmıştır. Araştırmada kullanılan suşlar içerisinde en iyi biyodegredasyon sonucu veren suşun Halobacillus trueperi NB8 olduğu görülmüştür. Aşırı tuzcul H. salinarium NB20, NB21, NB28 ve H. halobium NB22 arke türlerinin ise BTX bileşenlerini biyodegrede etme yeteneklerinin çok az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, halophilic microorganisms are isolated which are different halophilic parts of Turkey. The molecular identifications of 12 strains isolated are obtained by the analysis of 16S rDNA sequences. As a result of this identification, it is determined that 1 of the strains is Halomonas aquamarina, 6 of them are Halobacillus trueperi, 1 of them is Thalassobacillus devorans, 3 of them are Halobacterium salinarium and 1 of them is Halobacterium halobium. The toxic effects of benzen, toluene and xylene (BTX) petroleum hydrocarbon pollutants, provoking environmental pollution, on isolated species of halophilic bacteria and archaea and BTX hydrocarbons biodegradation capability are investigated. In this context; by testing benzene, toluene and xylene at different concentrations on the strains, their minimum inhibitory concentrations (MIC) are detected. NB8 and NB 11 strains which are hophilic bacteria are showed resistant to %5 concentration above hydrocarbons. The biodegradation studies are practised on the basis of the MIC values obtained. It is seen that the best biodegradation result is obtained from Halobacillus trueperi NB8 among the strains used in the study. However, it is found out that the extreme halophilic species of arcaea, H.salinarium NB20, 21, 28 and H.halobium NB22, do not have ability to biodegrade BTX components.