Kamusal alanın gelişimi içinde sinemanın yeri; Ankara örneği
The position of the cinema in the development of public sphere; in the case of Ankara
- Tez No: 343770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 666
Özet
XIX. yy.da Batılılaşmanın bir uzantısı olarak Osmanlı toplumuna giren sinema, Cumhuriyetin ilanından sonra da ulus devletin başkenti olarak yeniden yapılanan Ankara?da kamusal alanın gelişiminde önemli bir rol üstlenir. Ankara, kamusal alanın gelişimiyle olduğu kadar bu alan içinde sinemanın kazandığı işlevselliği ve bunların mekanda somutlaşma biçimlerini yansıtması bakımından önemlidir. Sinema Ankara kentsel yaşamına toplumsal mekanlarda seyyar gösterimlerle girer. Yüzyıl başından itibaren sürdürülen gösterimlerin dışında ilk yerleşik sinemaların gösterimi başlar (1928). Sinema zamanla Modernleşmenin simgelerinden (ve mekanlarından) birisi olur. Bu çalışma tanımlanan bağlamda Ankara?da kamusal alanın gelişimi sürecinde sinemanın değişen yerini ve rolünü konu edinir. Bu amaçla kamusal alana ilişkin kavramsal açılım ve elde edilen verilerle Ankara?nın değerlendirilmesini içerir. Kamusal alanın kent arterlerinden AVM yapılarına kayışının ve sinemanın teknoloji olanaklarıyla özel alana taşınmasının etkilerinin kamusal alan ile ilişkisi çalışmanın konusunu oluşturur. Bilim Kodu : 802 Anahtar sözcükler : Kamusal alan, kamuoyu, Modernite, toplumun modernleşmesi, erişebilirlik, iletişim, sinema, Ankara Sayfa Adedi : 642 Tez Yöneticisi : Yrd Doç Dr. Hakan SAĞLAM
Özet (Çeviri)
Cinema which had entered to the Ottomans as an extension of Westernization in the XIX Century also had an important role in the development of public sphere after the declaration of Republic in Ankara which was re- structured as a capital of nation-state. Ankara is important for the development of public sphere as well as functionality of cinema and embodiment forms of these in space. Cinema entered to cultural life by the mobile exhibition in public spaces. Without these which were maintained since the beginning of the century the first permanent (traditional) cinema had begun to exhibition in the 5th year of the establishment of the Republic (1928). Cinema had been a new symbol (and space) of Modernization by the time. This thesis thematises the position and the role of cinema in the development process of public sphere in this context. It contains conceptual expansion by this perspective and the assessment of Ankara by the results of it. The relation of the effects of the displacement of cinema to the private sphere and the public sphere from urban arteries to Mall?s buildings by technological facilities with public sphere is the case of this work. Science Code : 802 Key Words : Public sphere, public opinion, Modernity, modernization of society, accessibility, communication, cinema, Ankara, Page Number : 642 Adviser : Assist. Prof. Dr. Hakan SAĞLAM