Video tabanlı ziyaretçi sayma sistemi
Video based people counting system
  1. Tez No: 343801
  2. Yazar: MESUT CEM AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ticari uygulamalar ve güvenlik hizmetlerinde bir binanın içindeki herhangi bir katındaki veya herhangi bir kısmındaki insan sayısının takip edilebilmesi kritik önem taşır. Alışveriş merkezleri ve benzeri işyerlerinde, maliyetlerin doğru hesaplanabilmesi ve ihtiyaç duyulan iş gücünün belirlenmesi için yıl içerisindeki ziyaretçi sayısının maksimum doğrulukta takip edilmesine ihtiyaç vardır. Halihazırda insan sayımı için kullanılan ve değişik sensörlerle (kızıl ötesi, lazer, rf vs.) çalışan pek çok sistem bulunmaktadır. Bu sistemler kendilerine özgü sorunlardan dolayı istenilen doğruluk ve güvenilirlik ile çalışamamaktadır. Gelişen bilgisayarlı görme teknikleri sayesinde, son dönemde video tabanlı insan sayma sistemleri, pek çok uygulamada sensör tabanlı sistemlerin yerini almaktadır. Video tabanlı sistemler insan akışını engellemez ve farklı ortamlarda yüksek doğruluk ile sayım işlemini gerçekleştirebilir. Bu özellikler video tabanlı sistemlerin ziyaretçi sayımı uygulamalarında tercih edilmelerinde önemli rol oynamaktadır. Bu tezde insan sayma işlemini maksimum doğruluk ve güvenilirlikle yapan video tabanlı bir ziyaretçi sayma sistemi gerçeklendi. Sistem için geliştirilen bilgisayar yazılımı, bir geçiş noktasına kuşbakışı bakacak şekilde konumlandırılmış bir kameradan alınan görüntüyü girdi olarak kullanarak, binaya, odaya veya kata giriş ve çıkış yapan ziyaretçi sayımını yapar. Sistem kullanılan ?K-Ortalamalı Bölütleme Algoritması? sayesinde, insanların birbirlerine çok yakın ve temas halinde geçişlerinde dahi yüksek doğruluk ile sayım işlemini gerçekleştirebilmektedir. Büyük boyutlu valiz, alışveriş sepeti veya bebek arabası ile insanların gözlenen alandan geçmesi mümkündür. Bu nesneler eğer tespit edilemezler ise hatalı sayımlara sebep olabilirler. Geliştirilen sistem bir insan/nesne tespit algoritması kullanarak bu geçişleri tespit edip hatalı sayımları önleyebilmektedir. Geliştirilen sistem gerçek dünya videoları ile test edilmiş ve 7?ye kadar insanın aynı anda gözlenen alandan geçtiği durumlarda dahi sayım işleminin gerçekleştirilebildiği gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
Tracking people number in a building, in a floor or in a room holds critical importance in commercial applications and in security services. In work places like shopping malls, counting the customer number is needed to estimate labor requirements and to calculate costs correctly. There are many systems, working with different types of sensors (infrared, laser, rf etc.), used for people counting. Those systems are not able to perform counting task with required accuracy and reliability because of some specific problems. Recently sensor based people counting systems are replaced by video based systems in many applications, owing to improvements in computer vision technologies. Video based systems do not block people flow and can perform counting task in different environments with high accuracy. These abilities play an important role in choice of video based systems for people counting applications. In this thesis, a video based bi-directional people counting system is developed. Designed system is able to count people with high accuracy and reliability. Computer software developed for the application uses video captured by an overhead mounted camera as input and counts people going in and out of an observed area. Even when people passing very close or touching to each other system is able to perform counting task with a very high success rate due to use of ?K-Means Based Segmentation Algorithm?. People may pass through the observed area with large suitcases, shopping cards or strollers. These objects could cause wrong counting if they are not detected. Developed system able to detect these objects and prevent wrong counting by using a human/object check algorithm. Developed system is tested with real world videos and it is observed that system is able to perform counting task even when 7 people passing through the observed area at the same time.