Riskli bebeklerde telerehabilitasyon tabanlı aile merkezli hedef odaklı fizyoterapi yaklaşımının etkinliği ve ailesel faktörlerin fizyoterapideki rolü
Effectiveness of telerehabilitation-based family-centered goal-directed physiotherapy approach in high risk of infants
- Tez No: 831052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Riskli bebekler için telerehabilitasyon tabanlı aile merkezli hedef odaklı fizyoterapi yaklaşımının etkinliğini ve ailesel faktörler üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Düzeltilmiş yaş 0-12 aylık 26 riskli bebek ve ailelerini dahil ettiğimiz çalışmamızda randomize 2 grup oluşturularak 12 hafta boyunca Telerehabilitasyon grubuna (TG) fizyoterapist eşliğinde gerçek-zamanlı video-konferans yöntemiyle haftada 1-gün ve anne tarafından haftada 2-gün egzersiz yapılırken; Klinik Gözlem grubuna (KG) ayda 1-kez egzersiz eğitim verilen anne tarafından haftada 3-gün egzersiz uygulandı. Egzersizler bebeğin nörogelişimsel seviyesine göre belirlendi ve seanslar 30-45 dakika sürdü. Tedavilerin etkinliği Hammersmith Yenidoğan Nörolojik Muayene (HYNM), Bayley Bebek ve Çocuk Gelişimi Değerlendirme Ölçeği-III (Bayley-III) ve Hedefe Ulaşma Ölçeği (HUÖ) ile değerlendirildi. Ailelere ise Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASS-21), Ebeveyn Özyeterlik Ölçeği (EÖYÖ), Eş Destek Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Anne-Bebek Bağlanması Ölçeği uygulandı. Bulgular: Tedavi öncesi demografik veriler, nörogelişimsel değerlendirmeler ve anketler açısından gruplar-arası anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the effectiveness of telerehabilitation-based family-centered goal-directed physiotherapy approach and its effect on familial factors for high-risk of infants. Materials and Methods: In our study, in which we included 26 high-risk infants with corrected-ages 0-12 months and their families, 2 randomized groups were formed and during 12 weeks, in telerehabilitation group (TG), exercise performed once-a-week with physiotherapist with real-time videoconferencing, exercise was performed twice-a-week by mother. In clinic observation group (CO), exercise was performed three-per-week by mother, who was given exercise training in clinic once-a-month. The exercises were determined according to the baby's neurodevelopmental level and the sessions lasted 30-45 minutes. The efficacy of treatments was evaluated with Hammersmith Infant Neurological Examination, Bayley Scales of Infant and Toddler Development-III (Bayley-III) and Goal Attainment Scale (GAS). Mindful Attention Awareness Scale, Depression, Anxiety and Stress Scale (DASS-21), Parental Self-Efficacy Scale (PSES), Spouse Support Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale, Mother-Infant Attachment Scale were administered to the families. Results: There was no significant difference between the groups in terms of pre-treatment demographic datas, neurodevelopmental evaluations, and questionnaires (p>0.05). After treatment, significant improvement was observed in Bayley-III-cognitive, Bayley-III-language, Bayley-III-motor, HINE, and GAS in TG (p>0.05).