Akut miyokard infarktüsünde iskemi modifiye albumin, oksidatif stres ve antioksidan enzim düzeylerinin araştırılması
Investigation of iscemia modified albumin, oxidative stress and antioxidan enzyme levels in acute myocardial infarction
  1. Tez No: 343859
  2. Yazar: AHMET HAZİNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEMEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biochemistry, Bioengineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İskemi, arterlerin kasılması veya tıkanması sonucu arterin beslediği bölgeye oksijen sağlanamaması durumudur. En yaygın görülen ve hayatı tehdit eden iskemiler kardiyak ve serebral iskemilerdir. Akut miyokardiyal iskemi (AMİ) halen tüm dünyada en sık görülen ölüm sebeplerinden biridir. Akut kardiyak iskemiye bağlı gelişen semptom ve bulguların hepsi akut koroner sendrom (AKS) olarak bilinmektedir. Miyokardiyal iskemide tanıda EKG bulgularıyla beraber, CK-MB, Troponin düzeylerinin belirlendiği biyokimyasal testler kullanılmaktadır. Ancak bu testler bazı vakalarda tanıda yetersiz kalmaktadır. Son yıllarda bu yöntemlere göre daha avantajlı olduğu düşünülen iskemi modifiye albumin (İMA) adlı yeni bir parametre üzerinde çalışılmaktadır. Yapılan araştırmalarda, İMA?nın iskemi doku oluşumundan itibaren artmaya başladığı ve 48 saat içinde normal seviyelere döndüğü bulunmuştur. İMA?nın en önemli oluşum nedeninin iskemik dokuda üretilen serbest radikallerin olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada klinik, EKG ve biyokimyasal parametrelerle AMİ tanısı konulan hasta grubu ile kontrol grubu arasında, miyokardiyal iskemi ile bağlantılı olduğu düşünülen parametrelerin sistematik olarak incelenmesi yapılmıştır. Bu amaçla AMİ hasta grubu ve sağlıklı kontrol gruplarında, İMA seviyeleriyle beraber glutatyon peroksidaz (GPx), süperoksit dismutaz SOD ve katalaz KAT enzimlerinin aktivitesi araştırılmış, ve oksidatif stresin en önemli belirteçleri olan GSH ve MDA seviyeleri her iki grupta karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, AMİ tanısı konulan hastalarda İMA seviyeleri kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur. Hasta grubunda MDA seviyesinin yükseldiği, GSH seviyesinin ise düştüğü gözlenmiştir. Kardiyovasküler hastalıkların oluşumunda büyük etkisi olduğu düşünülen oksidatif stresin sonucu olarak hasta grubunda (SOD), (GPx) ve (KAT) enzimlerinin aktivitelerinin kontrol grubuna göre azaldığı bulunmuştur. Miyokard infarktüsü ile bağlantılı olan bu parametrelerin sistematik olarak incelenmesi yapılmıştır ve bu parametrelerin hastalığın erken teşhisinde, hastalıktan korunmada ve hastalığın gelişim mekanizmasının anlaşılmasına önemli katkılar yapacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Early and sensitive diagnosis tests for myocardial ischemia are not adequate for patients who have chest pain caused by ACS and in the risk of high cardiac ischemia. Also there is a possibility of being discharged of the hospital without ACS diagnosis because of the poor sensitivity of current approaches. Studies are being continued for more effective and rapid diagnosis of ACS. Some biochemical tests which determine such as CK-MB or troponin levels are used in diagnosis of myocardial ischemia. However, these tests are not satisfactory in some cases. Recently, a biomarker, ischemia modified albumin (IMA), is used in diagnosis which is considered to be advantageous when compared with other methods. In literature, it is proven that IMA level increases following to ischemia and it returns to normal range in 48 hours. It is shown that major factor causing IMA is free radical formation in ischemic tissue. In this study, systematic analysis of parameters, which is considered to be related to myocardial ischemia, has been performed in the groups between control group and myocardial ischemia group where MI was diagnosed by EKG, CK-MB and troponin. For this purpose, GPx, SOD and CAT enzyme activity has been investigated and GSH and MDA levels that are indicator for oxidative stress were compared in groups, patient and controls. In conclusion, IMA levels were significantly high in MI diagnosed group when compared with controls. MDA level has been elevated in patient group whereas GSH level was decreased. SOD, GPx and CAT enzyme levels were decreased in patient group where it is believed that oxidative stress causes the cardiovascular diseases. Systematical investigation of parameters, which are related to myocardial infarction, has been performed and it is believed that such parameters can contribute significantly to early diagnosis of the disease, prevention from the disease and understanding mechanism of the disease development.