Saraydüzü (Sinop) dolayının jeolojisi
The Geology of Saraydüzü (Sinop) surroundings
  1. Tez No: 34387
  2. Yazar: HİLAL FİRDEVS OCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH ULAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Saraydüzü (Sinop) Dolayının Jeolojisi- Bu çalışma Durağan (Sinop) İlçesi dolayının genel jeoloji çalışmasını içermektedir. İnceleme alanı F33 b4 Sinop paftası içerisinde yaklaşık 150 km2'lik alanı kapsamaktadır.Bölgenin 1/25.000 ölçekli jeolojik haritası hazırlanmış, ayrıca genelleştirilmiş stratigrafi kesiti sunulmuştur. Harita alanında, kaya birimi ayırdı benimsenerek, daha önce verilen adları korunmuştur. Haritalanan alanın en yaşlı kayaç topluluğu Paleozoyik'e ait Kepez Şistleri ve onunla girik ve merceksel olan Delikbek Kir e.c taşıdır. Metamorfikler içerisinde olistolit halinde bulunan Kireçtaşları Üst Permiyen'e aittir. Bu iki birimi yer yer kesen metavolkanitler (diyabaz-serpantin) bozunmuş sokulumlar halindedir. Tersiyer istifi bu temel üzerine transgresyon ile diskordan olarak gelmiştir. Tersiyer istifin tabanında Paleosen'e ait Karımca Formasyonu ulunur,. Alttan kumtaşı ile başlar, üste doğru dereceli olarak kireçtaşına geçer. Üst Eosen ve Oligosen e Karımca Formasyonu üzerine Akbelen Formasyonu diskordan olarak çökelmiştir. Alttan üste doğru çakıltaşı, kumtaşı, kiltaşı ve göl kalkerinden ibarettir. Bütün bu birimleri Kuvaterner oluşumları (alüvyon, birikinti konisi, yamaç molozu) örtmektedir. Bölge bugünkü taslağını Mesozoyik sonu, Senozoyik başında kazanmıştır. Daha genç çökelmelerde hep bu yapının etkilen görülür. Kıvrım eksenleri ancak doğrultu ve eğim ölçümleriyle belirtilmişlerdir. Sahadan derlenen bilgilerin ışığında fay, kıvrım, eklem vb. yapı unsurları ayrı ayrı ve ilişkileri bakımından birlikte değerlendirilerek bölgenin yapısal nitelikleri ortaya konmuştur. Kepez, Şistleri ve Delikbek kireçtaşları metamorfizma esnasında çok fazla miktarda hareket geçirerek kıvrılmış ve kırılmışlardır.
Özet (Çeviri)
The geology of Saraydüzü (Sinop) surroundings. This study includes the general geology word about the surroundings of Saraydüzü (Sinop) district. The research area comprises about 150 square kilometres of F33 b4 Sinop section. The geological map of the region is prepared in 1/25.000 scale. In addition, a generalized stratigraphy section of the region is given. The names of the rock units that are given before are kept the same. The oldest rock group of the maped area is Kepez Schists belonging to Paleozoic and the Delikbek Limestone which is interstrafied with them lense and shaped. The limestones which is founded in metamorphics, in the form of olistolits belong to Upper Permian. The Metavolcanits (diabaz-serpantin) that intersects these two units at some points are in the form of alterationed dykes As the result of transgression, Tersiyer sequence arrived at this sole discordantly. At the sole of Tersiyer sequence there is the Kanmca Formation, belonging to Paleosen. It begins with sandstones from the bottom and continues with limestones degree by degree to the top. The Akbelen Formation has been discordantly precipitated on the Kanmca Formation at the time of Upper Eosen and Oligosen From the bottom to the top, it consists of gravelstone, sandstone, clay and lake limestone. All these units are covered by Kuvaterner formation (Alluvion, Alluvial fan, slope debris) The region gained today's draft at the beginning of Senozoic. The effect of this structure is always seen in primary precipitations. Fold axes are determined only by strike and dip measurement. In the light of the data, gathered from the area, structural elements such as: fault, fold, joint etc. are evaluated separately and together according to their relation, and thus the structural qualites of the area are brought out. At the time of metamorphism, Kepez Schists and Delikbek Limestones moved too much and as a result of this, they are broken and they become folded.