Sinop Saraydüzü ilçesinde bazı tek yıllık baklagil yem bitkilerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of forage yield and qualities of some annual legume forage crops under Sinop Saraydüzü village
  1. Tez No: 444839
  2. Yazar: MAHMUT BEŞİR SUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT BALABANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma, bazı tek yıllık baklagil yem bitkilerinin Sinop Saraydüzü koşullarında ot verimi ve bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2013 yılında yürütülmüştür. Çalışmada, yaygın fiğ (Vicia sativa L.), Macar fiği (Vicia pannonica Crantz.), tüylü fiğ (Vicia villosa L.), koca fiğ (Vicia narbonensis L.), yem bezelyesi (Pisum sativum L), mürdümük (Latyrus sativus L.), bakla (Vicia faba L.), acı bakla (Lupinus albus L.), Gelemen üçgülü (Trifolium meneghinianum Clem.) ve kırmızı üçgül (Trifolium incarnatum L.) türleri kullanılmıştır. Araştırmada en yüksek yeşil ot verimi tüylü fiğde ( 1830 kg/da), kuru ot verimi tüylü fiğde (530 kg/da), NDF oranı yem bezelyesinde (% 54), TDN oranı tüylü fiğde (% 68.2), DMI oranı Macar fiğde (3.23), DDM oranı tüylü fiğde (% 66) ve RFV oranı Macar fiğinde 164.6 olarak bulunmuştur. Araştırma bulgularına göre, Saraydüzü ekolojik koşullarında hem yeşil ot verimi hem de kuru ot verimi bakımından tüylü fiğin diğer türlerden daha üstün olduğu için alternatif yem bitkisi olarak üretim deseninde yer alabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to determine agronomic and quality characters of some legumes fodder crops in Saraydüzü, a town of Sinop province, in 2013 growing season. Common vetch (Vicia sativa L.), hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz.), hairy vetch (Vicia villosa L.), narbon vetch (Vicia narbonensis L.), pea (Pisum sativum L), grass pea (Latyrus sativus L.), faba bean (Vicia faba L.), lupine plant (Lupinus albus L.), gelemen clover (Trifolium meneghinianum Clem.) and crimson clover (Trifolium incarnatum L.) were used as materials. The highest fresh matter yield and DDM content were obtained from hairy vetch (1830 kg/da and 66.0% , respectivey), dry matter yield was obtained from hairy (530 kg/da,), ADF and NDF content were obtained from pea (37.1% and 54.0% , respectively), TDN content was obtained from hairy and hungarian vetch (68.1% and 67.2% , respectively), DMI and RFV content were obtained from hungarian vetch (3.23% and 164.6 , respectively). In respect to outcomes of this research, under“Saraydüzü”ecological circumstances, Both from dry matter yield and fresh matter yield perspective, hairy common vetch is proven to be much better than other kinds, Thus, It is concluded that it could be alternative crop.