Bor karbür takviyeli metal matrisli kompozitlerde atık Al talaşlarının değerlendirilmesi
Evaluation of waste Al chips in boron carbide reinforced metal matrix composites
- Tez No: 343871
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN MARŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
B4C esaslı seramikler, sahip oldukları yüksek ergime sıcaklığı (2743 °C), yüksek mikro sertlik (32G Pa), düşük teorik yoğunluk (2,52 10³ kg/m³) ve elektriksel ( ?1000 10? ?.m) iletkenlik katsayı değerinden dolayı elmas ve kübik bor karbürden sonra en sert malzemedir, bu yüzden çok yüksek sıcaklık malzemeleri olarak kullanılmaktadır. Yüksek sıcaklıklarda sahip oldukları kimyasal ve fiziksel kararlılık ve sözü edilen diğer özelliklerinden dolayı, B4C esaslı seramikler uzay, savunma, otomotiv, ısı ve teknolojik yapı, fonksiyonel uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu araştırmada matris elemanı olarak 6XXX serisi atık alüminyum talaşları ve takviye elemanı olarak 3 ?m, 53 ?m, 75-150 ?m, 150-250 ?m ve ?500 ?m üzeri tane boyutlarına sahip 5 farklı bor karbür tozları kullanılmıştır. Al talaş içine %5, %10, %15 ve %20 oranlarında (ağırlıkça) bor karbür ilavesi yapılmıştır. Daha sonra numuneler 10mmx24mmx5mm boyutlarında soğuk presle preslenerek, sıcak presle şekillendirilmiştir. Karakterizasyon çalışmaları ise XRD, SEM ve EDS ile yapılmıştır. Deneyde kullanılan 6XXX serisi alüminyum talaşları Burak Alüminyum fabrikasından ve farklı boyuttaki bor karbür tozları BMBT ve Tübitak? tan temin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Boron carbide(chemical formula approxiametly B4C),it is the one of the hardest materials known, behind cubic boron nitride and diamond, having regard to high melting temperature(2743 °C), Vickers hardness (32G Pa), theoretical minimum density (2,52 10³ kg/m³) and electrical conductivity parameter (( ?1000 10? ?.m),for these reasons it is used for the meterial having high temperature. Due to its chemical and physical stabilty at high temperature and other following properities, B4C, cementitious ceramics, is used for space, defense industry, automotive, technological structure and other functional applications. 6XXX series of experimental studies of waste aluminum chips are used as the matrix element. Matrix (Al sawdust) as a reinforcing element in the 3 µm, 53 µm, 75-150 µm, 150-250 µm and ? 500 µm over 5 different boron carbide powders with grain sizes are used. Exhaust al 5%, 10%, 15% and 20% (by weight) made of the addition of boron carbide, on this work we used hot pressing device in order to create a sample in dimension of 10mm x 24 mm x 5mm by using hot pressing method. Burak Aluminium plant used aluminum chips, boron carbide powders were obtained from the BMBT and Tübitak.