DIN V 18599-4 standardı esas alınarak matlab guı aydınlatma tasarımı ve örnek binada uygulanması
DIN V 18599-4 standard based matlab gui illumination design and its application to a sample building
  1. Tez No: 343870
  2. Yazar: AHMED SAİD AKARDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUĞDEŞEM TANRIÖVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Dünya genelinde artan nüfus ve teknolojinin hızlı gelişimi neticesinde ortaya çıkan enerji kaynaklarının yetersizliği insanoğlunu elindeki kaynakları verimli kullanmaya itmektedir. Bu noktadan hareketle merkezi Berlin? de olan uluslararası standartlama kurumlarından DIN, yani Alman Standartlar Enstitüsü, DIN V 18599 Binalarda Enerji Verimliliği adı altında bir standart yayınlamıştır. Bu tez çalışmasının ana iskeletini ilgili standart oluşturmaktadır. Hazırlanan çalışma toplam yedi bölüm içermektedir. Birinci bölümde DIN V 18599 standardı hakkında biraz bilgi verilerek çalışmada işlenen konular üzerine kısa bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde söz konusu standart esas alınarak formül algoritmaları belli bir düzen içerisinde sunulmuştur. Üçüncü bölümde çalışmanın ana kaynağı olan standarta bağlı kalınarak Matlab tabanında hazırlanan GUI uygulamasının arayüzü ve programlaması hakkında bilgiler verilmiştir. Bölüm içerisinde ekran görüntüleri paylaşılarak programın kullanımı da anlatılmıştır. Dördüncü bölümde Matlab GUI uygulaması olarak hazırlanan programın duyarlılık analizi araştırılmıştır. Hangi parametrenin net sonucu ne oranda etkilediği araştırılarak elde edilen sonuçlar grafikler ile desteklenerek paylaşılmıştır. Beşinci bölümde hazırlanan GUI uygulaması yardımıyla gerçek bir yapı üzerinde çalışma yapılmıştır. İstanbul Ataşehir?de bulunan plazanın tamamının aydınlatılmasında gereken yıllık enerji miktarı GUI uygulaması kullanılarak hesaplanmış ve sonuçlar paylaşılmıştır. Altıncı bölümde örnek bina için elde edilen sonuçlar esas alınarak tüm enerji ihtiyaının bir fotovoltaik sistem ile karşılanması düşünülmüş ve buna göre bir sistem tasarımı yapılmıştır. Sistemin maliyet analizi ve fizibilitesi de konu içerisinde işlenmiştir. Yedince bölümde de elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The deficiency of energy resources which is a result of the increase in World population and the rapid development of technology impels the human being to use the available resources in an efficient way. From this point, Berlin-based DIN, one of the international standardization organizations, in an other words, German Standards Institute, issued a standard with the name DIN V 18599 Energy Efficiency in Buildings. This standard constitutes the main frame of this thesis. The study includes a total of seven chapters. In the first chapter, some information was provided on DIN V 18599 and the topics covered in the study were explained briefly. In the second chapter, the formula algorithms were presented in a certain order based on the Standard. In the third chapter, information was given about the interface and the programming of Matlab based GUI application which was prepared according to the Standard, the main source of the study. The usage of the program was also described by providing screenshots throughout the chapter. In the fourth chapter, the sensitivity analysis of the Matlab based GUI application was analyzed. To what extent any given parameter affects the net result was analyzed and the outcome was shared and supported by graphs. In the fifth chapter, a study was conducted on an actual structure with the help of GUI application. The annual amount of energy required to light the entire plaza located in Istanbul Atasehir was calculated by using GUI application and the results were shared. In the sixth chapter, a photovoltaic system was designed which compensates the entire energy required, based on the results from the sample structure in the previous chapter. Cost analysis and feasibility of the system also was included in the topic. In the seventh chapter, the results were evaluated.