Darboux çatılı regle yüzeylerin karakteristik özellikleri
Characteristic properties of ruled surfaces with darboux frame
  1. Tez No: 343874
  2. Yazar: GÜLSÜM YELİZ SAÇLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tezde Darboux çatılı regle yüzeyler ve karakteristik özellikleri konu alınmıştır. Çalışma beş temel bölüm ve iki ek bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde literatür özeti ve tezin amacı verilmiştir. İkinci bölümde tezin bütününde kullanılacak olan temel kavramlar anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise regle yüzeyler ele alınmıştır. Tezin orijinal kısmı olan dördüncü bölümde ise regle yüzeylerde Darboux çatı tanımlanmış ve Darboux çatıya bağlı olarak regle yüzeyin karakteristik özellikleri incelenmiştir. Yüzey üzerindeki Darboux çatısı ile Frenet çatısı arasındaki ilişki verilmiştir. Beşinci bölümde ise çalışmanın genel özeti ile birlikte bundan sonraki çalışmalar ile ilgili yol gösterilmiştir. Tezin ilk ek kısmı EK-A da üçüncü bölümde temel bilgi olarak kullanılan parametreli uzay hareketleri, EK-Bde ise tezin tamamı ile ilgili temel analiz bilgileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been subject to ruled surface with Darboux - Frame and their characteristic properties. Thesis consists of five chapters and two appendix. In the first chapter the aim of the thesis and the review of the literature are given. The basic concepts are described in the second chapter, which are used in whole thesis. In the third chapter ruled surfaces are examined. The fourth chapter of the thesis is the original part. Ruled surface with Darboux Frame defined and characteristic properties of them with respect to Darboux Frame are examined. Moreover, the relation between Darboux Frame and Frenet Frame is given. In the fifth chapter overview of the study are given and shown the path for future studies. The first additional part Appendix A is used as a basic knowledge of the third chapter parameter space are motions and Appendix B is used as fundamental analysis informations about all of the thesis at Appendix B.