Belirli dizi uzaylarının her yönde düzgün konveks yapısı ve bazı geometrik özellikleri
The uniformly convex in every direction structure and some geometrical properties of certain sequence spaces
- Tez No: 343875
- Danışmanlar: PROF. DR. VATAN KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bazı dizi uzaylarının geometrik özelliklerinin incelendiği bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Banach uzaylarının geometrik özellikleri ile ilgili çalışmaların bir literatür özeti verilmiş ve bu çalışmanın amacı belirtilmiştir. İkinci bölümde, sonraki bölümlerde kullanılacak temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, lp(u,v) ve l(p,u,v) dizi uzaylarının konveks, kesin konveks, düzgün konveks ve her yönde düzgün konveks yapısı incelenmiş, diğer geometrik özellikleriyle ilgili sonuçlar elde edilmiştir. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise uzayların sağladığı ispat edilen bütün geometrik yapıları listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which deals with the geometrical properties of some sequence spaces, consists of four chapter. In the first chapter, a literature review of studies concerned with Banach space geometry and the aim of this study is given. In the second chapter, the principal definitions and theorems that used in other chapters are given. In the third chapter, the convexity, strictly convexity, uniformly convexity and uniformly convex in every direction structure of the sequence spaces lp(u,v), l(p,u,v) is studied and some consequences about other geometrical structures of these spaces are obtained. In the last chapter, all of the geometrical structures of lp(u,v), l(p,u,v) which are proved in the third chapter are listed.