Link adaptive relaying with virtual noise based detection in cooperative wireless networks
İşbirlikli telsiz ağlarda sanal gürültüye dayalı sezim ile link uyarlamalı iletim
  1. Tez No: 343879
  2. Yazar: AHMET BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI İLHAN, DR. ÖZGÜR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İşbirlikli iletişim, terminallerde fiziksel anten dizileri konumlandırma ihtiyacını ortadan kaldırarak, anten çeşitlemesi ve performans kazancı sağladığı için son zamanlarda önemli ilgi görmüştür. Bu tezde, çöz ve ilet tabanlı işbirlikli telsiz ağlarda hata yayılımından kaynaklanan performans düşüşlerini azaltmak için literatürde sunulmuş olan link uyarlamalı aktarım (LAR) ve sanal gürültü (VN) modellemesine dayalı sezim tekniklerini birleştiren bir tasarım önerilmiş ve Nakagami-m ve Rician sönümlemeli kanallar için hata performansı incelenmiştir. Ele alınan iletişim protokolü, ilk fazda kaynak terminalinin röle ve hedef ile iletişim yaptığı ve ikinci fazın kaynağın kestirilmiş veri bloğunun iletimi için röleye tahsis edildiği, ortogonal çöz ve ilet aktarımına dayalıdır. Önerilen LAR ve VN tabanlı yöntemin birçok durumda hedefte en yüksek oran birleştirmesinin kullanıldığı klasik link uyarlamalı aktarım yapılarına göre önemli performans iyileşmesi sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wireless cooperative communications has recently gained significant attention since it provides spatial diversity and performance gain over conventional systems by eliminating the requirement of locating physical antenna arrays at terminals. In this thesis, a scheme that combines link adaptive relaying (LAR) and virtual noise (VN) modeling based detection techniques which have been introduced in the literature to prevent performance degradation in decode and forward based cooperative wireless networks due to error propagation is proposed and its error performance is investigated for Nakagami-m and Rician fading channels. The communication protocol under consideration builds upon orthogonal decode-and-forward relaying where the source terminal communicates with the relay and destination in the first phase and the second phase is allocated for transmission of the estimated data block of the source from the relay to destination. It has been shown that the proposed system (LAR with VN) provides significant performance improvement in various situations with respect to the classcial LAR structures with MRC in which maximal ratio combining is employed at the destination.