YTÜ yuvarlak kıçlı gulet serisinin denizcilik analizi
Seakeeping analyses of YTU gulets with cruiser stern
- Tez No: 343880
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİN AYDIN, PROF. DR. KADİR SARIÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tekne dizayn aşamasının en önemli adımlarından biri form optimizasyonudur. Bu optimizasyon genellikle; stabilite, direnç ve sevk üzerine yapılmaktadır. Doğada ayna gibi düz bir su yüzeyi bulunamayacağından teknelerin karışık denizdeki cevaplarının da belirlenmesi tasarım açısından büyük önem taşımaktadır. Gemi operatörü deniz durumuna göre istemli veya istemsiz hız kesebilir. Dalgalı denizde hız kaybı, dalgalardan kaynaklanan ek direnç, sevk veriminin düşmesi ve en önemlisi deniz tutması gibi önemli etkenler, mühendisleri daha denizci bir tekne inşa etmeye yöneltmiştir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında YTÜ yuvarlak kıçlı gulet serisinin denizcilik davranışlarına etki eden deplasman değerleri, ana boyutları ve oranları, tekne form parametreleri detaylıca incelenmiştir. Gulet tipi tekneler günümüzde özellikle Akdeniz ve Ege Deniz?inde gezinti tekneleri olarak kullanılmakta olup, denizcilik kabiliyetlerinin geliştirilmesi büyük önem kazanmıştır. Yüksek lisans tez çalışmasının ilk kısmında, seride yer alan 21 farklı deplasmana ait teknenin denizcilik hesapları yapılarak, salon-kaptan köşkü düşey ivmelenme ve baş-kıç vurma hareketi için yaşanabilirlik indeksi değerleri hesaplanmıştır. Her bir tekne için yaşanabilirlik indeks değerleri grafiklerle gösterilmiştir. İkinci kısımda ise tüm tekneler eş bir deplasmana indirgenip; tekne form parametrelerinin belirlenen gemi hareketlerine etkileri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important steps of design phase is hull form optimization. This optimization is usually based on stability, resistance and propulsion. It is important to obtain the ship motions in random waves because of the complexity of sea surface. The shipmaster might decrease speed voluntarily or involuntarily as regards to sea conditions. Loss of speed, added resistance, decreasing propulsion efficiency due to waves and the most important one seasickness phenomenon force engineer to build more seaworthy ships. In this master thesis, displacement values, main dimensions and their proportions ,hull form parameters of YTU cruiser stern gulets which affect seakeeping abilities are investigated in detail. Nowadays, gulets are used as sailing boats in Aegean and Mediterranean, it is important to improve their seakeeping abilities. Habitability index values of 21 different gulets are calculated for saloon- bridge vertical acceleration and pitch motion in the first part of thesis. Habitability index values are shown in graphs for each gulet. In the second part of the thesis, effects of geometric characteristics on specified ship motions are determined by taking equal displacement values for all ships.