Chlorella variabilis YTU.ANTARCTIC.001 mikroalginin SARS-CoV-2'ye karşı antiviral etkinliğinin araştırılması
Investigation of antiviral effects of Chlorella variabilis YTU.ANTARCTIC.001 against SARS-COV-2
  1. Tez No: 747402
  2. Yazar: İLAYDA DİLARA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖZÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mikroalgler üretmiş oldukları önemli bileşenlerden; karbonhidratlar, lipidler, pigmentler ve proteinler ile antimikrobiyal, antiviral, antioksidan gibi etkilere sahip önemli biyokütle kaynaklarındandır. Bu tez çalışmasında, 3. Ulusal Antarktik Bilim Seferi ile Antarktika'ya giden bilimsel ekip tarafından temin edilen örneklerden izole edilen ve tanımlanan kutup mikroalgi Chlorella variabilis YTU.ANTARCTIC.001 türünün SARS-CoV-2'ye karşı antiviral etkisi incelenmiştir. Çalışmada kutuplardan izole edilen mikroalg türünün normal ve nitrat stresli BG-11 ortamında yetiştirilerek içeriklerinin tayini yapılmış ve antiviral etkisi yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda, karbonhidrat, protein, lipid ve klorofil-α ve β-Karoten pigmentlerinin içeriği normal yetiştirilen mikroalg de sırasıyla %30, %33, %35, 3.5 μg/ml ve 1.6 μg/ml olarak bulunmuş olup, nitrat stresi uygulanan mikroalginin değerleri %19, %21, %46, 1.6 μg/ml ve 1.3 μg/ml bulunmuştur. Gerçekleştirilen tez çalışmasında nitrat stresli ortamda yetiştirilen C. variabilis YTU.ANTARCTIC.001'in lipid miktarının normal koşullarda yetiştirilen mikroalgin lipid içeriğine göre daha fazla olduğu, bunun da mikroalgin ortama adaptasyon sağlaması ve kendini korumak için lipid miktarını arttırmasından dolayı gerçekleştiği düşünülmektedir. Bu çalışmada C. variabilis'den etanol ile ekstrakte edilerek elde edilen yağın ½ oranında eklenmesiyle normal koşullarda yetiştirilen C. variabilis YTU.ANTARCTIC.001 ekstraktının SARS-CoV-2'ye karşı %63, nitrat stresli ortamda yetiştiirlen mikroalgin ekstraktının ise %100 etkili olduğu belirlenmiştir. Bu tez çalışması ile elde edilen sonuçlar doğrultusunda Antarktika'dan izole edilen kutup mikroalgi ilaç ya da etken madde olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Given the important components they produce, such as, carbohydrates, lipids, pigments and proteins, and their antimicrobial, antiviral and antioxidant properties, microalgae are important biomass sources. In this thesis, the Antarctic microalgae Chlorella variabilis YTU.ANTARCTIC.001 strain, which was isolated and identified from the samples provided by the scientific team that went to Antarctica via the 3rd National Antarctic Science Expedition, was investigated for its antiviral effect on the Covid-19 virus. By growing the microalgae in normal and nitrate-stressed BG-11 media and determining their contents, its antiviral effect was interpreted in this study. As a result of the study, the contents of carbohydrate, protein, lipid, and Chlorophyll-α and β-Carotene pigments were found to be 30%, 33%, 35%, 3.5 μg/ml and 1.6 μg/ml, respectively, in normally grown microalgae, while the nitrate stressed values were 19%, 21%, 46%, 1.6 μg/ml and 1.3 μg/ml. In the thesis study, it is found that the lipid content of C. variabilis YTU.ANTARCTIC.001 grown in nitrate-stressed environment is higher than the lipid content of microalgae grown under normal conditions; and this is thought to be due to the microalgae increasing its lipid content to adapt to its environment and preserve itself. In this study, it was determined that, by adding ½ of the oil obtained by extracting it with ethanol from C. variabilis YTU.ANTARCTIC.001, effectiveness of the extract from C. variabilis YTU.ANTARCTIC.001 grown under normal conditions was 63% against SARS-CoV-2, while extract from C. variabilis YTU.ANTARCTIC.001 grown in nitrate-stressed environment was 100%. In line with the results obtained from this thesis study, polar microalgae isolated from Antarctica can be recommended as a drug or active substance.