Suyun elektrolizinden hidrojen gazı üretimi için yeni bir yöntem geliştirilmesi
Development of a new method for hydrogen gas production from electrohydrolysis of water
  1. Tez No: 343893
  2. Yazar: ENİSE KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hidrojen, doğal bir yakıt olmayıp, birincil enerji kaynaklarından yararlanarak üretilebilen, enerjinin depolanmasını, taşınmasını ve istenilen türden bir enerjiye çevrilmesini sağlayan sentetik bir yakıttır. Hidrojenin bir enerji taşıyıcısı olarak avantajlarından en önemlisi toksik olmayan ve korozyona neden olmayan bir element oluşudur. Bu yüzden hidrojenin kullanılması tehlikesiz ve çok basittir. Kirliliğe neden olmayan hidrojen, geri dönüşümünde su üreterek doğal çevrime girer. Bu çalışmada, suyun elektrolizi için yeni bir metal oksit elektrot denenmiştir. Bu amaçla; metalik titanyum özel koşullarda yüzey oksidasyonuna tabi tutularak üzeri metal oksit ile kaplanmış olan titanyum metali elektrot olarak kullanılmıştır. Elektrolite daldırılmış titanyum metaline alternatif akım verildiğinde bu elektrot metal/ metal oksit/ elektrolit yapısında bir diot davranışı göstermiştir. Elektrolite geçen akım ise doğru akım olmuştur. Böylelikle karşısına konulan inert bir elektrot (örneğin grafit elektrot) ile çözeltideki iyonlar elementel hale geçmiştir. Yapılan ön çalışmalarda bu verim %99 akım verimine kadar çıkılabilmiştir. Isı problemi olmadığından bu oluşturulan diot sisteminden çok yüksek akım geçirme olanağı vardır. Böylece çok kısa bir zaman diliminde büyük miktarda hidrojen gazı üretilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydrogen fuel is not a natural fuel; it is a synthetic fuel which produced using primary energy sources, energy storage, transportation and the desired kind of energy to be translated. The most important advantage of hydrogen as an energy carrier element is that non-toxic and non corrosive. This is why hydrogen is not dangerous and very simple to use. Non-polluting hydrogen, producing water recycling into the natural cycle. In this study, a metal oxide electrode for electrolysis of water will be tested. For this purpose, metallic titanium subjected to surface oxidation special conditions and titanium metal electrode is coated with metal oxide as above will be used. Titanium metal immersed in electrolyte, alternative power comes with this electrode metal / metal oxide / electrolyte structure will show the behavior of a diode. DC will be through the electrolyte. Thus, placed in front of an inert electrode (e.g. graphite electrode) and the solution will become the elemental ions. The preliminary studies, the yield increased to 99% current yield. There is not heat problem so it has created the opportunity to spend diode current system is too high. Thus, in a very short period of time, produce a large amount of hydrogen gas.