Production of hydrogen from exhaust gas using combined turbine-peltier system
Kombine türbin-peltier sistem kullanılarak egzoz gazından hidrojen üretimi
  1. Tez No: 645116
  2. Yazar: OZAN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT SÖYLEMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araçların neden olduğu çevre kirliliğini azaltmak için atık ısı geri kazanım sistemleri ve alternatif yakıt sistemleri en çok bilinen yöntemlerden biridir. Bu çalışmada, hem atık ısı geri kazanımı hem de alternatif yakıt sistemlerini içeren yeni bir yöntem araştırılmıştır. Atık gaz atık enerjisini faydalı enerjiye dönüştürmek için, bir Isı Değiştirici (ID) ve termoelektrik jeneratörler (TEJ) ve türbin-jeneratörden oluşan kombine Türbin-Peltier sistemi (KTPS) kullanıldı. KTPS'nin ısı transferi ve akış problemlerini analiz etmek için deneysel ve sayısal analiz yöntemleri kullanılmıştır. KTPS deneysel testlerinden elde edilen sonuçlar, tasarlanan sistemin 3000 rpm'de ve 75 Nm motor torkunda 190.45 W faydalı enerji ürettiğini göstermiştir. KTPS'nin verimliliği 2500 rpm'de ve 50 Nm motor torkunda 6% olarak ölçüldü. Ayrıca alternatif yakıt olarak adlandırılan hidrojen üretimini değerlendirmek için teorik ve deneysel analiz yöntemleri de kullanılmıştır. Suyun elektrolizinden elde edilen sonuçlara göre sistem 3 dakikada 100 ml hidrojen üretebiliyordu. Sonuç olarak, KTPS egzoz gazı atık enerjisini kullanarak hidrojen üretti. KTPS kullanılarak hidrojen üretiminin verimliliği 2500 rpm'de ve 50 Nm motor torkunda % 1,7 olarak ölçülmüştür. Genel olarak bu çalışma, doğrudan içten yanmalı motorda kullanılabilen alternatif bir yakıt üretmek için atık ısıyı kullanmanın yeni bir yöntemini sunar.
Özet (Çeviri)
Waste heat recovery systems and alternative fuel systems are among the most remarkable well-known methods to reduce environmental pollution caused by vehicles. In this study, a new method that includes both waste heat recovery and alternative fuel systems was investigated. For converting the exhaust gas waste energy into useful energy, the combined Turbine-Peltier system (CTPS) which were made of a Heat Exchanger (HX) and thermoelectric generators (TEG) and turbine-generator were used. The experimental and numerical analysis methods were used to analyze the heat transfer and flow problems of the CTPS. The obtained results from the experimental tests of the CTPS showed that the designed system produced 190.45 W useful energy at 3000 rpm and 75 Nm engine torque. The efficiency of the CTPS was measured as 6% at 2500 rpm and 50 Nm engine torque. Moreover, the theoretical and experimental analysis methods were also used to evaluate the production of hydrogen which is called alternative fuel. According to the obtained results of the electrolysis of water, the system was capable of producing 100 ml of hydrogen in 3 minutes. As a result, the CTPS produced hydrogen using exhaust gas waste energy. The efficiency of the production of hydrogen using the CTPS was measured by 1.7% at 2500 rpm and 50 Nm engine torque. Generally speaking, this work presents a new method of using waste heat to produce an alternative fuel that can be used directly in the internal combustion engine.